Litwa zabrania transmisji rosyjskich i białoruskich programów

W czwartek litewski Sejm w trybie pilnym przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą czasowy zakaz nadawania rosyjskich i białoruskich programów telewizyjnych i radiowych w tym kraju.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, w czwartek litewski Sejm w trybie pilnym przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą czasowy zakaz nadawania rosyjskich i białoruskich programów telewizyjnych i radiowych w tym kraju.

Za poprawką głosowało 113 posłów, nie było głosów przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przewiduje czasowy zakaz retransmisji i rozpowszechniania programów radiowych, programów telewizyjnych lub poszczególnych programów w Internecie stworzonych przez osoby bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane lub finansowane przez Rosję i Białoruś. Przepis ten będzie obowiązywał przez dwa lata – do 1 października 2024 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury, który złożył projekt nowelizacji ustawy o informacji publicznej, powiedział, że „dziś nie ma wątpliwości, że musimy chronić naszą przestrzeń informacyjną”.

Decyzję podjęto w trybie pilnym, gdyż w piątek 16 września wygasła uchwała Sejmu o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju, zakazującego retransmisji programów szerzących dezinformację.

Zobacz też: Braun w Sejmie: szkoły polskie na Litwie podlegają likwidacji, premier milczy [+VIDEO]

Jak informowaliśmy, ministerstwo obrony Litwy opublikowało na Twitterze zdjęcie transporterów opancerzonych M113, dostarczonych na Ukrainę. Podczas gdy ten sprzęt jest w drodze, uszkodzone w bitwach ukraińskie samobieżne haubice PzH 2000 zostały wysyłane do naprawy na Litwę.

„Wsparcie wojskowe Litwy dla Ukrainy trwa. Haubice z uszkodzeniami bojowymi zmierzają na Litwę, gdzie zorganizujemy ich naprawę. W tym samym czasie nasze transportery opancerzone M113 kontynuują podróż na pole bitwy na Ukrainie” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz