Nie żyje wiceszef prorosyjskich władz w Chersoniu

Lokalne, prorosyjskie władze potwierdziły śmierć Kiriłła Striemousowa, wiceszefa kolaboracyjnej administracji obwodu chersońskiego. Jak podano, zginał w wypadku drogowym.

W środę w rosyjskiej przestrzeni medialno-społecznościowej pojawiły się doniesienia o śmierci Kiriłła Striemousowa, wiceszef prorosyjskiej, kolaboracyjnej administracji obwodu chersońskiego.

Według tych doniesień, Striemousow miał zginąć w wypadku drogowym, do którego doszło pod miastem Heniczewsk, w południowo-wschodniej części obwodu chersońskiego. Szczegółów nie podano. Stacja RT podała, powołując się na swoje źródło w strukturach siłowych, że rzeczywiście był on ofiarą wypadu, którego okoliczności są ustalane.

Po południu o śmierci prorosyjskiego „wicegubernatora” obwodu chersońskiego pisali również rosyjscy blogerzy wojskowi.

Później informacje te potwierdziły miejscowe władze. Według agencji TASS, biuro prasowe szefa administracji obwodu chersońskiego przyznało, że informacje o śmierci Striemousowa są prawdziwe. Nie przedstawiono szczegółów sprawy.

Przeczytaj: Rosyjska flaga znikła z siedziby chersońskiej administracji obwodowej

Czytaj również: Szef Pentagonu: Ukraińcy są w stanie odzyskać Chersoń

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. Rosjanie wyznaczyli nowe kierownictwo władz miejskich i obwodowych w zajętym Chersoniu, obsadzając najwyższe stanowiska ludźmi o prorosyjskim nastawieniu. Nowym „przewodniczącym chersońskiej administracji miejskiej”, czyli „merem”, został Aleksandr Kobiec, wcześniej deputowany rady miejskiej oraz kierowca swojego poprzednika. Dotychczasowy mer miasta, Ihor Kołychajew, został zwolniony ze stanowiska, gdyż odmówił współpracy z Rosjanami. Z kolei na nowego szefa państwowej administracji obwodowej, czyli „gubernatora” Chersonia, wyznaczono Władimira Saldo, mera miasta w latach 2002-2012, później deputowanego Werchownej Rady we frakcji Partii Regionów. Według ukraińskich mediów, od początku był zwolennikiem rosyjskiej okupacji regionu Chersonia. Niektóre media, zarówno ukraińskie, jak i niektóre rosyjskie, twierdzą, że w czasach sowieckich był funkcjonariuszem lub współpracownikiem KGB. Striemousow został wówczas oficjalnie zastępcą Saldo. Jak pisaliśmy, ten ostatni na początku sierpnia trafił do szpitala, rzekomo został otruty.

TASS / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply