Zapowiedziana wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w naszym kraju potwierdza wyjątkowość stosunków polsko-amerykańskich – oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w poniedziałek, że wybiera się z wizytą do Polski. Jak wskazał, nie został jeszcze ustalony termin. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk uważa, że już sam fakt złożenia wizyty w Polsce przez Joe Bidena to “ogromna nobilitacja i docenienie naszego wsparcia dla Ukrainy”. “To pokazanie, że jesteśmy w tych sprawach najważniejszym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych, ale również to pokazuje wszystkim, że Stany Zjednoczone tak właśnie nas traktują” – oświadczył w środowej rozmowie z PAP.

Jego zdaniem to pokazanie, że w relacjach bilateralnych nie ma w tej chwili bliższej współpracy, niż Polska-Stany Zjednoczone.

“Jeżeli do nas przyjeżdża amerykański prezydent, to znaczy, że naprawdę jest to wyjątkowe wydarzenie, które potwierdza wyjątkowość tych stosunków” – uważa wiceminister.

Wyraził opinię, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce ma kluczowe znaczenie dla pozycji Polski na świecie, zwłaszcza, “w kontekście tego, co mówi się u nas, ale także, co mówią niektóre kraje na temat roli Polski w tym konflikcie”.

“Trudno o lepsze potwierdzenie tej wiodącej roli, niż wizyta amerykańskiego prezydenta w kraju, który obok USA jest największym wspierającym Ukrainę” – dodał.

“Czy to się komuś podoba, czy nie, niezależnie od poglądów politycznych, to świadczy o wizerunku naszego kraju” – powiedział wiceszef MSZ. “Może się komuś nie podobać rząd w Polsce, ale to jednak potwierdza bardzo dobrą opinię na nasz temat” – wskazał.

Jak podkreślił, głównym tematem rozmów amerykańskiego prezydenta w Polsce będą kwestie związane ze wsparciem dla Ukrainy i relacje bilateralne w tym kontekście.

Będzie to druga wizyta Joe Bidena w Polsce. Poprzednia miała miejsce w marcu ubiegłego roku.

Stacja CNN poinformowała kilka dni temu o możliwej wizycie prezydenta USA w Polsce. Podróż miałaby się odbyć w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska byłaby jednym z przystanków w podróży prezydenta USA do Europy.

Zobacz także: Ambasador USA zapowiada “spektakularne inwestycje” w Polsce

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply