Nie zgodzimy się na żadne “decyzje zastępcze” na szczycie NATO w Wilnie. Muszą zostać podjęte konkretne kroki w kierunku członkostwa Ukrainy w Sojuszu – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

Jeśli sojusznicy “po prostu potwierdzą po raz 130. ‘politykę otwartych drzwi’, to dla Ukrainy taki wynik szczytu będzie nie do przyjęcia” – oświadczył Kułeba, cytowany w piątek przez agencję Interfax-Ukraina.

Jak wskazał ukraiński minister, stanowisko Ukrainy jest takie, że NATO powinno zrobić krok w kierunku jej członkostwa w Sojuszu. “Jeśli spróbują zaproponować nam w Wilnie jakieś pozytywne rzeczy w kwestii pogłębienia współpracy z NATO, ale jednocześnie nie zrobią ani jednego kroku ku członkostwu Ukrainy w NATO, to jest to dla nas nie do zaakceptowania” – podkreślił.

Dodał, że strona ukraińska oczekuje rozstrzygnięcia kwestii “gwarancji bezpieczeństwa w okresie od chwili obecnej do momentu, gdy Ukraina stanie się członkiem NATO”.

“W żadnym wypadku nie zgodzimy się na decyzje zastępcze” – zadeklarował.

Jak informowaliśmy, doniesienia medialne wskazują, że Stany Zjednoczone, Niemcy i Węgry sprzeciwiają się planom innych państw NATO, by na szczycie w Wilnie zaproponować Ukrainie „mapę drogową” dotyczącą członkostwa w Sojuszu.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny zdecydował się zorganizować posiedzenie komisji NATO-Ukraina pomimo pełnoprawnego weta ze strony Węgier. Zapowiedział to parę tygodni temu. W spotkaniu w Brukseli uczestniczył ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba. Węgierski rząd od 2017 roku blokował posiedzenia tej komisji w związku z wdrażanymi na Ukrainie reformami szkolnictwa i statusu języka ukraińskiego, podkreślając, że bardzo szkodzą one autochtonicznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, ograniczając jej prawa.

Szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó krytycznie skomentował zaproszenie strony ukraińskiej na posiedzenie komisji NATO-Ukraina, pomimo węgierskiego weta. Podkreślił, że Węgry poprą jakiekolwiek starania Ukrainy na rzecz integracji z NATO „tylko wówczas, jeśli Ukraińcy przywrócą Węgrom z obwodu zakarpackiego prawa, którymi mogli cieszyć się przed 2015 rokiem”.

Zobacz także: RMF: tli się spór między Polską a Francją ws. amunicji dla Ukrainy

interfax.com.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Nie zgodzimy się na żadne „decyzje zastępcze” na szczycie NATO w Wilnie. Muszą zostać podjęte konkretne kroki w kierunku członkostwa Ukrainy w Sojuszu – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.” – żadne konkretne kroki nie “muszą” zostać w Wilnie podjęte i nie zostaną podjęte a neobanderowskie władze Ukrainy mogą się na to “zgodzić” lub nie bo nie mają żadnego innego wyjścia. Nikt w starej Unii nie chce Ukrainy w NATO i nikt nie przejmie się tym czego Kułeba “oczekuje” i jego “groźbami” że jak tego nie dostanie to będzie to “nie do zaakceptowania”.