Stany Zjednoczone, Niemcy i Węgry sprzeciwiają się planom innych państw NATO, by na szczycie w Wilnie zaproponować Ukrainie “mapę drogową” dotyczącą członkostwa w Sojuszu – pisze Financial Times (FT).

Informacje na ten temat podał w czwartek Financial Times, powołując się na urzędników biorących udział w negocjacjach. Dwaj urzędnicy obecni na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w tym tygodniu powiedzieli FT, że toczy się intensywna debata na temat tego, co dokładnie powinno zostać zaoferowane Ukrainie podczas najbliższego szczytu Sojuszu na Litwie.

Podczas gdy wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że członkostwo Ukrainy nie może być poważnie dyskutowane w czasie wojny, rosnąca liczba sojuszników poparła zaproponowanie Ukrainie “mapy drogowej”, która miałaby “wzmocnić stosunki między Sojuszem a Kijowem”.

Według źródeł FT Waszyngton, Berlin i Budapeszt sprzeciwiają się tej propozycji, która jest forsowana m.in. przez Polskę i kraje bałtyckie. Zamiast tego USA wezwały sojuszników do skupienia się na zapewnieniu Kijowowi krótkoterminowego wsparcia, pomocy humanitarnej i finansowej.

„Abyśmy mogli przejść do odpowiedzi na pytanie, kiedy i jak wprowadzić Ukrainę do Sojuszu, musimy, jak zauważył sekretarz generalny, ‘zapewnić, że Ukraina zwycięży jako suwerenny, niepodległy naród’” – wysoki rangą urzędnik NATO oświadczył w rozmowie z FT.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny zdecydował się zorganizować posiedzenie komisji NATO-Ukraina pomimo pełnoprawnego weta ze strony Węgier. Zapowiedział to parę tygodni temu. W spotkaniu w Brukseli uczestniczył ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba. Węgierski rząd od 2017 roku blokował posiedzenia tej komisji w związku z wdrażanymi na Ukrainie reformami szkolnictwa i statusu języka ukraińskiego, podkreślając, że bardzo szkodzą one autochtonicznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, ograniczając jej prawa.

Szef MSZ Węgier, Peter Szijjártó krytycznie skomentował zaproszenie strony ukraińskiej na posiedzenie komisji NATO-Ukraina, pomimo węgierskiego weta. Podkreślił, że Węgry poprą jakiekolwiek starania Ukrainy na rzecz integracji z NATO „tylko wówczas, jeśli Ukraińcy przywrócą Węgrom z obwodu zakarpackiego prawa, którymi mogli cieszyć się przed 2015 rokiem”.

Zobacz także: RMF: tli się spór między Polską a Francją ws. amunicji dla Ukrainy

ft.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Polski Rzad gdyby istniał również powinna postawić warunki dodając dwa kolejne punkty do mapy . Zwrot zrabowanych Kresów oraz szczere przeprosiny i zadoscuczynienie za ludobójstwo wołyńskie …