Szefowie MSZ Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że są gotowi do niezwłocznej pomocy Polsce, jeśli będzie tego potrzebowała w obliczu kryzysu migracyjnego – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Uzgodniliśmy, że jeśli Polakom będzie potrzebna jakaś pomoc, to trzy pozostałe państwa są gotowe niezwłocznie pośpieszyć im z pomocą – napisał Szijjarto na Facebooku. Poinformował, że podczas Rady Spraw Zagranicznych w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji krajów V4. Tematem był kryzys migracyjny przy polsko-białoruskiej granicy.

“Przede wszystkim podziękowaliśmy Polakom i wyraziliśmy uznanie, że bohatersko bronią zewnętrznych granic UE, a przez to także nas” – wskazał szef MSZ Węgier.

“W 2015 roku Węgry były pod podobną presją, mogliśmy spodziewać się pomocy naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, oczywiście tak jest również w przypadku narodu polskiego” – napisał węgierski minister.

W nocy z niedzieli na poniedziałek miała miejsce kolejna próba siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy przez dużą grupę nielegalnych imigrantów. Próba została udaremniona. Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Polowce. Straż Graniczna opublikowała nagranie zajścia. Na nagraniu słychać okrzyki “Allahu Akbar!” wznoszone przez nielegalnych imigrantów.

“Dziś w nocy kolejne siłowe forsowanie granicy polsko-białoruskiej przez 60 osobową grupę migrantów (okolice m. Połowce). Próba została udaremniona” – napisała Straż Graniczna w poniedziałek na Twitterze. Do wpisu dodano nagranie zajścia. Na nagraniu słychać okrzyki “Allahu Akbar!” wznoszone przez nielegalnych imigrantów.

Nagranie pokazuje, że polskie służby były oślepiane światłami stroboskopowymi. Na nagraniu słychać okrzyki “Allahu Akbar!” wznoszone przez nielegalnych imigrantów.

W poniedziałek od rana na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się nielegalni imigranci. Dołączają do nich kolejne grupy.

Informowaliśmy, że białoruskie służby nakłaniają imigrantów, by atakowali polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

W sobotę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował, że wśród migrantów koczujących przy granicy RP krąży plotka, że Polska zgodziła się na przejazd migrantów tranzytem do Niemiec. „To kłamstwo. Polska granica jest i będzie dobrze strzeżona. Wydałem w tej sprawie jednoznaczne decyzje” – podkreślił minister. Niemieckie MSZ potwierdziło w niedzielę słowa strony polskiej. Także rzecznik niemieckiego resortu spraw wewnętrznych potwierdził wspomniane stanowisko, powołując się na wcześniejsze informacje rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply