Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk wystosował do wicepremiera ds. odbudowy Ukrainy, ministra rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa pismo związane z protestem polskich przewoźników przed drogowymi przejściami granicznymi między Polską a Ukrainą. (more…)

Wiceszefowa KE Vera Jourova przybyła w poniedziałek do Kijowa. Poinformowała, że zamierza omówić kwestie związane z integracją Ukrainy z Unią Europejską oraz walką z korupcją.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała o swojej wizycie na platformie X. "Cieszę się, że mogłam przyjechać do Kijowa" - napisała. "Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi omówię ich inicjatywy związane z rozszerzeniem (UE), szczególnie sprawy związane z walką z korupcją" - dodała.

"Będziemy wspierali Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - zadeklarowała wiceszefowa KE.

premier mołdawii rosyjskiego wojska 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Niska temparatura, wichura i opady śnieżycy spowodował poważne problemy dla mieszkańców Mołdawii. Kilku z nich nie przeżyło ataku zimy.

Silny wiatr i opady śniegu 26 listopada spowodowały chaos w całym kraju. Karetki pogotowia, autobusy i samochody osobowe utknęły na zaśnieżonych drogach, a 139 miejscowości zostało pozbawionych prądu. Według stanu na poniedziałek, godzinę 13:30 bez prądu pozostawało nadal 95 miejscowości w 13 rejonach Mołdawii (Criuleni, Orhei, Causeni, Stefan Voda, Anenii Noi, Comrat, Cahul, Cantemir, Vulcanesti, Cimislia, Taraclia, Ceadir-Lunga, Leovo), podał portal Newsmaker.

Niestety zamiecie spowodowały także ofiary śmiertelne. 27 listopada po pierwszej w nocy mężczyzna zadzwonił na policję w Criuleni i przekazał, że na trasie prowadzącej do wsi Kruglik w powiecie Criuleni na ziemi leży mężczyzna. Funkcjonariusze nie ustalili żadnych śladów gwałtownej śmierci, co wskazywało na śmierć z powodu warunków pogodowych.

Trzeba bardzo ostro i zdecydowanie powiedzieć Ukraińcom: albo skończycie z dyskryminowaniem polskiego transportu, albo my będziemy blokować wasze członkostwo w Unii Europejskiej – powiedział Marek Sawicki (PSL).

W rozmowie z Radiem Plus marszałek senior, Marek Sawicki z PSL, skomentował sprawę protestu polskich przewoźników na przejściach granicznych z Ukrainę. Zaznaczył, że Ukraina musi przede wszystkim poradzić sobie z korupcją u siebie. Bez spełnienia tego warunku, żaden rząd w Warszawie nie może zgodzić się na liberalizację prawa, korzystną dla przewoźników ukraińskich.

Według relacji rzecznika PiS, Rafała Bochenka, podczas spotkania z protestującymi na przejściu granicznym w Medyce rolnikami, minister rolnictwa „częściowo przystała” na ich propozycje i „doszło do jakiegoś kompromisu”.

W środę rano w rozmowie w radiu RMF 24 rzecznik PiS, Rafał Bochenek mówił o wizycie aktualnej minister rolnictwa, Anny Gembickiej, na granicy i jej spotkaniu we wtorek wieczorem z protestującymi w Medyce polskimi rolnikami. Dodał, że będą jeszcze rozmowy z przewoźnikami. Pytany, jak sytuacja zostanie rozwiązana i czy rząd przystanie na propozycje organizacji branżowych, powiedział, że „częściowo” tak się stało.

Kolejne Black Hawki trafiły do Wojska Polskiego - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. "Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych" - dodał.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę o kolejnych śmigłowcach Black Hawk, które trafiły do Wojska Polskiego. "Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych. Rozwój Sił Zbrojnych RP to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich obywateli!" - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%