Minister Mariusz Kamiński poinformował w sobotę, że wśród migrantów koczujących przy granicy RP krąży plotka, że Polska zgodziła się na przejazd migrantów tranzytem do Niemiec.

Jak poinformował w sobotę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, wśród migrantów koczujących przy granicy RP krąży plotka, że Polska zgodziła się na przejazd migrantów tranzytem do Niemiec. “To kłamstwo. Polska granica jest i będzie dobrze strzeżona. Wydałem w tej sprawie jednoznaczne decyzje” – czytamy.

W związku z przygotowywaną prowokacją, do migrantów wysyłany jest alert RCB z ostrzeżeniem w języku angielskim, żeby nie wierzyli plotkom, a granica Polski jest dobrze strzeżona. SMS zawiera także link do strony z poszerzoną informacją w 5 językach.

“Wśród migrantów rozpuszczane są plotki o zorganizowanej akcji, która ma się odbyć 15 listopada. Migrantom zapowiada się, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec a Polska je przepuści. To kłamstwo. Polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły. Autorzy tych plotek liczą, że uda się zachęcić migrantów do szturmu na granicę Polski. Może dojść do niebezpiecznych sytuacji” – głosi treść alertu.

W sobotę po godzinie 20:00 w okolicach Kolonii Klukowicze, podczas próby siłowego przekroczenia granicy zaatakowani zostali Policjanci. Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta – poinformowała podlaska policja.

“W jednym z pojazdów policyjnych wgniecione zostały drzwi. Lekko ranny został również nasz policjant. Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza z Łodzi. Na szczęście policjant nie wymagał hospitalizacji. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta” – poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Również w sobotę, przed godziną 17:00 w okolicach Starzyn, do Polski wdarło się siłowo około 50 osób. W poszukiwaniach migrantów nielegalnie przekraczających granicę udział wzięło 21 policjantów oraz żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej. Policjanci zatrzymali 22 obywateli Iraku.

Tego samego dnia podlaska policja zatrzymała 4 osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Gruzji, obywatel Polski i Syrii. Przewozili 13 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę wieczorem na oficjalnym profilu twitterowym 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej opublikowane zostało oświadczenie dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Wynika z niego, że wcześniej tego samego dnia w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zginął polski żołnierz 17 WBZ, pełniąc służbę w rejonie granicy polsko-białoruskiej.

Według treści komunikatu, „do nieszczęśliwego zdarzenia, w wyniku którego śmierć poniósł żołnierz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej”, doszło „w obszarze realizacji działań w obrębie granicy polsko-białoruskiej”. Poinformowano, że czynności wyjaśniające prowadzi Żandarmeria Wojskowa, z udziałem białostockiej prokuratury.

Według wstępnych ustaleń doszło do wystrzału z broni służbowej, w wyniku którego nastąpiła śmierć żołnierza, a w zdarzeniu nie uczestniczyły osoby trzecie” – podano w komunikacie.

Zobacz: Białoruscy żołnierze niszczyli tymczasową zaporę graniczną [+VIDEO]

Przeczytaj: Kryzys na granicy: odnaleziono ciało 20-letniego Syryjczyka

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply