Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pojawił się na spotkaniu wideo mimo wcześniejszych informacji o zabiciu Wiktora Sokołowa przez ukraińskie wojsko.

Jak poinformował portal NBC News, dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pojawił się na spotkaniu wideo mimo wcześniejszych informacji o zabiciu Wiktora Sokołowa przez ukraińskie wojsko.

Na nagraniu wideo i zdjęciach widać, jak Wiktor Sokołow, jeden z najwyższych rangą oficerów marynarki rosyjskiej, bierze udział w wideokonferencji przywódców wojskowych pod przewodnictwem ministra obrony Siergieja Szojgu.

Ukraińskie siły specjalne poinformowały w poniedziałek, że dowódca floty znalazł się wśród 34 oficerów zabitych w piątkowym ataku w okupowanym krymskim mieście Sewastopol.

Po opublikowaniu we wtorek nagrania wideo przez Ministerstwo Obrony Rosji Kijów oświadczył, że „wyjaśnia informacje”.

„Jak wiadomo, w wyniku ataku rakietowego na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej zginęło 34 oficerów. Dostępne źródła podają, że wśród zabitych był dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Wielu nadal nie ma zidentyfikowano ze względu na rozbieżność fragmentów ciał” – poinformowały siły specjalne w poście na Telegramie.

Na nagraniu opublikowanym we wtorek wyraźnie widać twarz Sokołowa zarejestrowaną przez kamerę internetową wraz z innymi wyższymi rangą wojskowymi.

Ukraina twierdzi, że zabiła dowódcę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w ataku na półwysep Krym. Ukraińskie Siły Specjalne podały w aktualizacji, że w piątkowym ataku zginął Wiktor Sokołow oraz 33 innych oficerów.

„W wyniku uderzenia w kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zginęło 34 oficerów, w tym dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej” – podali w poniedziałek Ukraińcy, dodając, że ponad 100 innych rosyjskich żołnierzy zostało rannych.

Przypomnijmy, w sierpniu 2022 roku Wiktor Sokołow zastąpił na stanowisku głównodowodzącego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Igora Osipowa.

O zwolnieniu Osipowa i zastąpieniu go przez Sokołowa poinformował  ukraiński portal Censor.net powołując się na rosyjskie kanały w serwisie Telegram. Później odniósł się do tego doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. “Wysadzenie lotniska wojskowego w Sakach było dla Putina większym ciosem niż zatopienie krążownika Moskwa”.

Po zatopieniu okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, krążownika Moskwa, admirał Osipow został czasowo zawieszony na czas “dochodzenia w sprawie przyczyn zatonięcia”.

Kresy.pl/NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply