Ukraińskie władze poinformowały o odnalezieniu ponad 900 ciał zabitych cywilów na terenach obwodu kijowskiego wyzwolonych od rosyjskich wojsk.

Jak podał w piątek portal Ukraińska Prawda, informację na temat przebiegu akcji poszukiwania i ekshumacji ciał ofiar przekazał naczelnik policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow. Według niego do tej pory ujawniono ponad 900 ciał cywilnych ofiar wojny.

Nebytow powiedział, że policja odnajduje ciała leżące „pod gołym niebiem” na ulicach, a także w tymczasowych grobach. Według niego większość ofiar ma rany postrzałowe.

„A więc rozumiemy, że w czasie okupacji armia rosyjska ustanowiła pewien reżim, próbowała znaleźć ludzi, którzy mają wpływ na społeczność i zmusić ich do pracy dla Rosji” – powiedział Nebytow.

Najwięcej zabitych – ponad 350 – odnotowano do tej pory w Buczy. W dwóch zbiorowych grobach znaleziono tam odpowiednio 40 i 57 ciał. Jak podał naczelnik policji obwodu kijowskiego, 95% osób ciał wydobytych z pierwszego z tych grobów miało otwory po kulach z broni strzeleckiej lub snajperskiej.

Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego przez siły ukraińskie na początku kwietnia br. burmistrz Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców miasta. Nagrania wykonane w mieście pokazywały olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Według ukraińskiego ministerstwa obrony oraz ukraińskich świadków Rosjanie dokonywali arbitralnych egzekucji. Rosja, nie przedstawiając żadnych dowodów, oskarżyła stronę ukraińską o „prowokację” i rzekomą inscenizację, a także o dokonanie zbrodni własnymi rękoma.

Kresy.pl / pravda.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Przy obecnym konflikcie wojennym rosyjsko-ukraińskim używa się często słowo „ludobójstwo”. Warto wiedzieć jaka jest definicja ludobójstwa, według mnie na terenie objętym działaniami wojennymi dochodzi do zbrodni wojennych.
  LUDOBÓJSTWO – zbrodnia przeciwko ludzkości (Zbrodnie przeciwko ludzkości – ogólne określenie pewnych przestępczych zachowań skierowanych przeciwko określonej grupie społecznej, np. narodowościowej, etnicznej, rasowej, wiekowej, religijnej lub światopoglądowej), obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych, zarówno poprzez fizyczne zabójstwa członków grupy, jak i wstrzymanie urodzeń w obrębie grupy, stworzenie warunków życia obliczonych na fizyczne wyniszczenie, czy przymusowe odbieranie dzieci.
  ZBRODNIE WOJENNE – czyny naruszające prawo wojenne (np. konwencje genewskie). Przykłady zbrodni wojennych obejmują złe traktowanie jeńców, zabijanie zakładników lub umyślne niszczenie miast, miasteczek bądź wsi.
  Jest jeszcze taki problem tzw. rozliczeń sąsiedzkich w ramach danych społeczności a trudno tu dojść prawdy w warunkach wojny. Przykładowo: teren na Ukrainie zajmują wojska rosyjskie, więc ujawniają się sympatycy Rosjan i „rozliczają” wrogów Rosjan co może kończyć się nawet śmiercią a potem Rosjanie są wyparci przez Ukraińców i następuje odwet, rozliczenie zdrajców. To niekończąca się tragedia sąsiedzka.