Władze USA liczą się z możliwością przeciągnięcia się wojny na Ukrainie do końca tego roku – podaje telewizja CNN.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział europejskim sojusznikom, że Stany Zjednoczone wierzą, że wojna rosyjsko-ukraińska może trwać do końca 2022 roku – podała w piątek amerykańska telewizja CNN powołując się na dwóch europejskich urzędników.

Blinken miał rozmawiać z ministrami spraw zagranicznych państw europejskich na temat obaw Waszyngtonu, że wojna na Ukrainie przeciągnie się. Według amerykańskiej telewizji władzom USA zależy na tym, by zakończyć konflikt „tak szybko jak to możliwe”.

Jak informuje CNN, amerykańscy i europejscy urzędnicy coraz częściej oceniają, że wojna rosyjsko-ukraińska nie będzie krótkoterminowym konfliktem. Wielu oficjeli, z którymi rozmawiała ta telewizja, podkreślało, że trudno jest przewidzieć, jak długo może potrwać wojna na Ukrainie, ale kilku z nich stwierdzało, że nic nie wskazuje na to, by cele Władimira Putina miały ulec zmianie.

Ocenia się, że rosyjski prezydent będzie dążył do pokonania Ukrainy, a na rozwiązanie dyplomatyczne raczej zgodzi się tylko w razie klęski militarnej.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w czwartek, że walki na Ukrainie prawdopodobnie „przeciągną się” i będą trwały „miesiącami lub nawet dłużej”.

Według CNN niektórzy członkowie Kongresu i ich współpracownicy po cichu dokonują porównań wojny na Ukrainie do wojny koreańskiej, która trwała trzy lata.

Dwóch europejskich urzędników powiedziało CNN, że uważają, że walki na wschodniej Ukrainie – gdzie siły rosyjskie mają rozpocząć nową ofensywę – mogą trwać od czterech do sześciu miesięcy, a następnie doprowadzić do sytuacji patowej.

Przypomnijmy, że doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz przewidywał w połowie marca, że w razie niepowodzenia wówczas prowadzonych negocjacji, wojna potrwa „do połowy, może do końca kwietnia” a porozumienie pokojowe może zostać zawarte najpóźniej na początku maja. Jednak już 10 kwietnia oceniał, że obecna wojna będzie jednym z kilku rosyjsko-ukraińskich starć, które potrwają do 2035 roku.

Kresy.pl / CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz