Siły ukraińskie zajęły wszystkie obszary wokół Kijowa – podała w niedzielę agencja prasowa Reuters. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Według nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, ciała wciąż leżały na ulicach.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, siły ukraińskie zajęły wszystkie obszary wokół Kijowa. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Według nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, ciała wciąż leżały na ulicach.

Ukraińskie wojska odbiły ponad 30 miejscowości i wsi wokół Kijowa, poinformowali w sobotę ukraińscy urzędnicy, którzy po raz pierwszy od czasu inwazji Rosji 24 lutego przejęli całkowitą kontrolę nad regionem stołecznym.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W Buczy, mieście sąsiadującym z Irpieniem, dziennikarze Reutersa widzieli ciała leżące na ulicach oraz dłonie i stopy wielu zwłok wystających z grobu na terenie cmentarza. „Cały region kijowski jest wyzwolony od najeźdźcy” – napisała w sobotę na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Służba ratunkowa Ukrainy poinformowała, że ​​w ciągu jednego dnia podczas przeszukania wsi Dmytriwka na zachód od stolicy znaleziono ponad 1500 materiałów wybuchowych.

Ministerstwo obrony Rosji nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w sprawie zarzutów dotyczących min. Reuters nie mógł ich samodzielnie zweryfikować. Moskwa zaprzecza atakowaniu cywilów i odrzuca zarzuty o zbrodnie wojenne. Burmistrz Buczy podał, że w trakcie okupacji zginęło ponad 300 mieszkańców.

Według strony ukraińskiej, jest bardzo prawdopodobne, że już w najbliższym czasie prezydenci Ukrainy i Rosji spotkają się w Turcji, najpewniej w Stambule lub Ankarze.

W sobotę szef frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu i przewodniczący ukraińskiej delegacji na rozmowy z Rosją, Dawid Arachamia powiedział, że Rosja ustnie zaakceptowała projekt porozumienia pokojowego, zaproponowanego przez Ukrainę podczas ostatnich rozmów w Stambule. Dodał jednak, że wyjątkiem jest tu kwestia Krymu.

Jednocześnie, jak podała ukraińska agencja Unian, strona rosyjska potwierdziła, że na dziś projekty dokumentów są opracowane w stopniu wystarczającym do tego, aby przeprowadzić bezpośrednie konsultacje między prezydentami obu państw, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz