Ukraińskie samobieżne haubice PzH 2000 zostały wysłane na Litwę – poinformowało w piątek litewskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo obrony Litwy opublikowało na Twitterze zdjęcie transporterów opancerzonych M113, które są już w drodze na Ukrainę. Podczas gdy ten sprzęt jest w drodze, uszkodzone w bitwach ukraińskie samobieżne haubice PzH 2000 zostały wysyłane do naprawy na Litwę.

„Wsparcie wojskowe Litwy dla Ukrainy trwa. Haubice z uszkodzeniami bojowymi zmierzają na Litwę, gdzie zorganizujemy ich naprawę. W tym samym czasie nasze transportery opancerzone M113 kontynuują podróż na pole bitwy na Ukrainie” – czytamy w komunikacie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformował w sobotę portal Welt, Ukraina planuje zakup niemieckich samobieżnych haubic 155-mm RCH-155. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow miał skierować wniosek do Niemiec w lipcu 2022 roku.

Ukraina jest zainteresowana zakupem 18 sztuk tego sprzętu. Oczekiwana wartość transakcji to 216 mln euro. Krauss-Maffei Wegmann będzie w stanie dostarczyć pierwszy nowy wóz w ciągu 30 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Oznacza to, że broń dotrze do Sił Zbrojnych Ukrainy nie wcześniej niż w 2025 roku.

Według WELT rząd niemiecki zgodził się na tę prośbę.

Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk również potwierdził zgodę władz niemieckich na eksport: „Będzie to znaczący wkład w masowe wzmocnienie zdolności bojowej armii ukraińskiej. Mam nadzieję, że rząd federalny będzie nadal konsekwentnie podążał tą ścieżką”.

RCH-155 to kołowa haubica samobieżna z wieżą z PzH2000, która jest zamontowana na podwoziu kołowym 8×8 transportera opancerzonego Boxer.

Haubica samobieżna jest uzbrojona w działo L52 o deklarowanym zasięgu do 54 km (z precyzyjnymi pociskami V-LAP). Szybkostrzelność to 9 strzałów na minutę. Podwozie posiada silnik o mocy 815 KM, co pozwala rozpędzić 39-tonową maszynę do 100 km/h i zapewnić przebieg do 700 km na jednym tankowaniu.

Zobacz też: Szef Związku Żołnierzy Niemieckich przeciwko wysyłaniu czołgów na Ukrainę

Jak pisaliśmy, w czwartek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła, że Niemcy wyślą na Ukrainę kolejne dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet MARS II oraz 50 transporterów opancerzonych Dingo. Ponadto Niemcy wyślą około 200 rakiet. Wcześniej Ukraina wezwała Niemcy do zwiększenia dostaw broni po udanej kontrofensywie przeciwko rosyjskiej okupacji.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz