Systemy amunicji krążącej WARMATE w najnowszej wersji 3.0 trafią do odbiorcy zagranicznego. Grupa WB podpisała umowę.

We wtorek Grupa WB poinformowała o podpisaniu umowy na dostawy najnowszej wersji amunicji krążącej WARMATE, dla odbiorcy zagranicznego.

„Kolejna partia opracowanych w Polsce modułowych systemów uderzeniowych z wymiennymi głowicami bojowymi trafi do sił zbrojnych zagranicznego odbiorcy” – podaje oficjalnie Grupa WB. Ze słów prezesa zarządu Grupy, Piotra Wojciechowskiego wynika, że umowa dotyczy klienta, który już wcześniej zakupił te polskie systemy.

 

„Zawarliśmy kolejny kontrakt z tym samym klientem na dostawy amunicji krążącej WARMATE. Potwierdza to, że GRUPA WB dysponuje dojrzałym i sprawdzonym systemem, konkurencyjnym na światowym rynku. Cieszymy się z zaufania zagranicznego odbiorcy do innowacyjnych rozwiązań, które w całości zostały opracowane przez polskich inżynierów” – powiedział Wojciechowski, cytowany przez fpg24.pl.

Jak podano, po zrealizowaniu dostaw w ramach podpisanej obecnie umowy, siły zbrojne państwa odbiorcy będą miały w wyposażeniu łącznie kilkaset egzemplarzy WARMATE. Zamówienia obejmują amunicję krążącą w odmianie 3.0., o ulepszonych charakterystykach. Zaznaczono też, że klient z zagranicy wybrał polskie systemy po długotrwałej procedurze, w tym po próbach porównawczych, które wykazały przewagę polskiej amunicji krążącej nad konkurencyjnymi systemami m.in. pod względem właściwości lotnych i działania w trudnych warunkach, a także celności ataku.

Przeczytaj: Grupa WB stworzyła system W2MPIR mający przełamywać strefy A2/AD

Szef WB Group powiedział też, że w pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych WARMATE powinna przekroczyć tysiąc. Zaznaczył też, ze system ten jest stale rozwijany i planowane jest wprowadzanie nowych odmian wymiennych głowic.

Według oficjalnych informacji, system WARMATE 3.0 charakteryzuje się poprawionymi parametrami, m.in. zwiększeniem zasięgu łącza radiowego, a tym samym zasięgu operacyjnego. Nowa wersja została też wyposażona w napęd o znacznie niższej sygnaturze akustycznej. System ma możliwość automatycznego złożenia łopat śmigła w terminalnej fazie ataku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, system WARMATE 3.0 jest dostosowany do autonomicznego współdziałania w ramach roju czy prowadzenia ataków wielokierunkowych. Po ustaleniu położenia „powietrznego magazynu” amunicji krążącej, obejmującej nawet do kilkunastu systemów, poszczególne systemy samodzielnie wypracowują separację, czyli minimalną odległość w pionie i poziomie między statkami powietrznymi.

Cechą charakterystyczną polskiej amunicji krążącej jest modułowa konstrukcja o otwartej architekturze, co daje możliwość wprowadzenia dodatkowego wyposażenia i łatwą wymianę zastosowanych komponentów. W najnowszej wersji wprowadzono także algorytmy sztucznej inteligencji, służące do wspomagania ataku oraz nawigacji.

W Wojsku Polskim, jedynym użytkownikiem systemu WARMATE są Wojska Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: „Fakt”: W 2017 MON obiecał 1000 sztuk amunicji krążącej dla wojska, dostarczono tylko 100

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiosną 2020 roku Polska Grupa WB, producent amunicji krążącej Warmate potwierdził, że na zdjęciach mających pochodzić z Libii widoczny jest kadłub tego bezzałogowca. Nie podano jednak, w jaki sposób mógł się tam znaleźć. Było to pierwsze potwierdzenie faktu używania polskiej amunicji krążącej w celach bojowych na Bliskim Wschodzie. Spekulowano, że polskich systemów miała używać Libijska Armia Narodowa (LNA). Wiadomo, że Grupa WB od kilku lat eksportuje taką broń m.in. do dwóch krajów bliskowschodnich. Przypuszczano zatem, że Warmate mógł trafić do Libii poprzez Zjednoczone Emiraty Arabskie, będące jednym z głównych zwolenników LNA.

System Warmate, produkowany przez Grupę WB, dostarczono Siłom Zbrojnym RP, ale sprzęt ten był też sprzedawany odbiorcom zagranicznym. W 2017 podpisano umowę z ukraińskim SpetcTechnoExportem, zgodnie z którą Warmate miał być produkowany na Ukrainie pod nazwą „Sokół” przez firmę CzeZaRa na podstawie umowy licencyjnej.

W 2019 roku pisaliśmy też, że ten system amunicji krążącej najpewniej trafi do australijskiej armii. Wyłącznym dystrybutorem systemu WARMATE ma być australijska firma Cablex, która zarazem będzie też finalnym integratorem systemu dostosowanego do wymogów armii australijskiej.

fpg24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply