Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt na zakup tysiąca dronów Warmate, produkowanych przez polską firmę WB Electronics.

Umowa zakłada dostarczenie 1000 dronów, w 100 zestawach po 10 dronów. Łączny koszt ich nabycia to 100 mln. Dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w przyszłym. Umowę podpisała Jednostka Wojskowa NIL, będąca częścią Wojsk Specjalnych, ale nowy sprzęt ma trafić także do innych jednostek wojsk operacyjnych, ale też do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak informuje portal Defence24.pl Warmate to typ małego drona, który może wypełniać zarówno funkcję zwiadowczą jak i bojową. W przypadku umieszczenia na nim głowicy bojowej, może być ona wypełniona zarówno ładunkiem odłamkowo-kruszącym, kumulacyjnym jak i termobarycznym. Oznacza to, że drony tego typu mogą być używane także do niszczenia celów opancerzonych, przy czym portal pisze o przebijalności pancerza do grubości 240 mm.

Co ważne, głowice bojowe jakie będą instalowane na nowych dronach to  GO-1 i GK-1 opracowane przez bydgoski zakład Belma należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dron może działać w promieniu 10 kilometrów od operatora, czas możliwego lotu do 30 minut. Osiąga maksymalną prędkość do 150 km na godzinę, wznosząc się maksymalnie na 500 m. Pułap operacyjny to 30-100 m. Dron należy do rodzaju tak zwanej amunicji krążącej – sam dron jest całym pociskiem, a więc ulega zniszczeniu w trakcie ataku. W związku z tym Warmate może być podwieszony do większych dronów.

Czytaj także: Rekordowy rój chińskich dronów

defence24.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply