W niedzielę ma nastąpić oficjalne przekazanie tureckim siłom bezpieczeństwa nowych dronów uderzeniowych Akıncı, wyposażonych w ukraińskie silniki.

Ukraińska agencja Ukrinform podała, powołując się na informacje tureckiego producenta Baykar Makina, że trwają ostatnie testy dronów Akıncı, wyposażonych w silniki produkcji ukraińskiej. Po zakończeniu prób, bezzałogowce trafią do tureckich sił bezpieczeństwa.

„Szykujemy Bayraktar Akıncı do opuszczenia gniazda… Ostatnie trzy dni przed przekazaniem siłom bezpieczeństwa Bayraktar Akıncı, które będą nieposkromionymi strażnikami nieba” – informuje strona turecka.

Producent zamieścił też nagranie wideo, przedstawiające proces testów i przygotowań.

Bayrak Makina wykorzystuje obecnie ukraińskie silniki w produkcji nowej generacji dronów Akıncı. W przyszłości mają one być instalowane na wszystkich maszynach produkowanych przez tę turecką firmę.

Jak pisaliśmy, w maju br. pierwsza wyprodukowana masowo wersja najnowocześniejszego tureckiego bezzałogowego statku powietrznego Bayraktar Akıncı S-1 przeszła pierwszy test w locie.

Bayraktar Akıncı S-1 ma kontynuować sukces Bayraktar TB2, który był również produkowany lokalnie i jest aktywnie używany przez tureckie siły zbrojne. Akıncı jest dłuższy i szerszy niż Bayraktar TB2 i ma wykonywać zadania strategiczne. Ma 5,5 tony masy startowej, wyróżnia się całkowitą ładownością 1350 kilogramów – 400 kilogramów wewnątrz i 950 kilogramów na zewnątrz. Bayraktar Akıncı, oprócz inteligentnej amunicji może obsługiwać pocisk kierowany laserowo Cirit firmy Roketsan, naprowadzany laserem pocisk przeciwpancerny dalekiego zasięgu, amunicję Bozok, pociski powietrze-powietrze Bozdoğan oraz pociski dalekiego zasięgu Gökdoğan. Będzie również zdolny do rozmieszczania bomb takich jak MK-81, MK-82 i MK-83.

Czytaj także: Erdoğan: Będziemy jednym z pierwszych krajów posiadających bojowe drony kontrolowane przez SI

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply