Turecki producent przekaże Ukrainie za darmo trzy drony Bayraktar TB2

Turecki producent dronów poinformował, że przekaże bezpłatnie trzy drony Bayraktar TB2 ukraińskiej armii. Firma jest pod wrażeniem akcji crowdfundingowej, w wyniku której Ukraińcy zebrali 600 mln hrywien, czyli około 20 mln dolarów na zakup dronów bojowych dla ukraińskiej armii.

Baykar nie przyjmie płatności za TB2 i wyśle 3 UAV na front. Prosimy, by zebrane pieniądze zostały przekazane walczącym. Jesteśmy poruszeni solidarnością i działaniem w obliczu tych pozornie niedających się wygrać spraw – przekazała w poniedziałek turecka firma, cytowana przez agencję Reuters.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu w ciągu trzech dni Ukraińcy przekazali Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuły 600 milionów hrywien na zakup dronów Bayraktar dla ukraińskich sił zbrojnych.

„Zadaniem było zebranie pieniędzy na trzy Bayraktary w siedem dni, ale zebraliśmy pieniądze na trzy Bayraktars w trzy dni. Zostało też trochę pieniędzy, więc bierzemy czwarty” – powiedział Prytula.

W kwietniu Rosja złożyła skargę do Turcji w związku ze sprzedażą dronów Bayraktar TB2 Ukrainie. Turecka firma obronna Bayraktar sprzedała drony Ukrainie mimo sprzeciwów ze strony Rosji, a przed inwazją podpisała umowę o większej koprodukcji.

Przypomnijmy, że ukraiński bank internetowy Monobank ogłosił też zbiórkę pieniędzy na kupno dwóch zestawów polskiej amunicji krążącej Warmate. Większość pieniędzy została już zebrana.

Zobacz także: Media: Ukraina za własne pieniądze zamówiła broń od niemieckiego producenta

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply