„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…
Paweł Kukiz uważa że reforma sądów przeprowadzana przez PiS niczego nie zmieni holokaust Kukiz'15 chce rezolucji Sejmu ws. zachowania złotego jako waluty w Polsce

Kukiz: przypisywanie nam odpowiedzialności za Holokaust jest "etycznym Holokaustem"

/
Lider ruchu Kukiz'15 w ostrych słowach odniósł się do działań…

Apel do Rodaków!

/
"Polacy! W obliczu czwartej fali rosyjskiej agresji na terytorium Kresów Południowo-Wschodnich prosimy Was o wsparcie dla rodaków mieszkających na Ukrainie" - piszą przedstawiciele polskich organizacji na Kresach.

Rosja pręży muskuły

/
Władimir Putin zalecił inspekcję gotowości bojowej rosyjskich wojsk. Arsenij Jaceniuk, jeden z liderów opozycji ukraińskiej, został wysunięty jako kandydat na premiera ukraińskiego rządu

Igrzyska topniejącego śniegu

/
Przerzedzone lub puste trybuny, topniejący śnieg i propagandowa bufonada to ciemne strony najdroższych zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi

Litwa: Polacy mają kandydata na prezydenta

/
Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemar Tomaszewski ogłosił dzisiaj, że będzie startował w wyborach prezydenckich, które odbędą się w maju br. Poniżej publikujemy oświadczenie Rady Naczelnej AWPL, w którym członkowie najwyższego organu partii jednogłośnie popierają kandydaturę lidera ugrupowania.

Ukraina na skraju bankructwa?

/
Parlament Ukrainy nie zajął się reformą konstytucyjną państwa, co jest jednym z postulatów opozycji.

Nacjonalizm i kameleonizm byłej sowieckiej nomenklatury akademickiej

/
Media informują, że dzisiaj litewscy intelektualiści w liście wystosowanym do władz Litwy zaatakowali Akcję Wyborczą Polaków na Litwie.

Litwa może zabronić obcokrajowcom kupować ziemię

/
Litwa skutecznie utwierdza opinię o sobie, jako nieprognozowalnego kraju, łamiącego wcześniej przyjęte zobowiązania prawa międzynarodowego. Tym razem szykuje referendum przeciwko sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Jednak nawet politycy na co dzień traktujący prawo według swego „widzimisię” uważają, że byłoby to drastyczne pogwałcenie umowy akcesyjnej z UE.

Zbrodnia umorzona

/
W lutym ma zostać umorzone śledztwo w sprawie mordu na mieszkańcach Koniuch dokonanego przez sowieckich partyzantów w 1944 roku.

Historia z szafy

/
Białostocki IPN otrzymał wczoraj zbiór dokumentów dotyczących podziemia niepodległościowego oraz struktur bezpieki na ziemi białostockiej z lat 40. Materiały te pochodzą od anonimowej osoby, która skontaktowała się z miejscowymi stowarzyszeniami historycznymi.

Wolność z Armią Czerwoną

/
Katowicki pomnik wzniesiony ku czci „wyzwolicielskiej” Armii Czerwonej wciąż straszy na placu Wolności. Monument przenoszony jest już 13 lat.

Tajemnica zdjęć z Lidy

/
Czy na dawnym poligonie w Lidzie Sowieci pogrzebali ofiary obławy augustowskiej?

„Rail Baltica” - miała łączyć, wciąż dzieli

/
Litwa, wcześniej notorycznie oskarżająca Polskę, Łotwę i Estonię o partykularyzm wobec wspólnego projektu „Rail Baltica”, dziś sama staje się przysłowiową kulą u nogi opóźniającą budowę strategicznego połączenia.

Pani prezydent kłamie

/
W dn. 14 stycznia br. w Parlamencie Europejskim miało miejsce ważne wydarzenie dla nas, przedstawicieli mniejszości narodowych na Liwie. Nasz przedstawiciel poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski wystąpił z trybuny europarlamentu w obronie naszych praw. Cieszymy się, że nasze problemy zostały naświetlone na forum międzynarodowym.

Polska i Litwa zrewidują traktat dwustronny

/
Politycy Polski i Litwy sprawdzą, które z postanowień Traktatu Polsko-Litewskiego nie zostały wykonane. Rewizja odbędzie się podczas planowanego na kwiecień posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej.

Niesiołowski w czerwonym kondukcie

/
Sejmowa komisja obrony nie zajmie się problemem pochówków na Powązkach Wojskowych komunistycznych kacyków. Projekt storpedował Stefan Niesiołowski.

Młody Front znów atakuje Polaków i Armię Krajową

/
Po raz kolejny białoruska organizacja opozycyjna Młody Front obraziła Armię Krajową. Zaatakowała też polskich aktywistów na Grodzieńszczyźnie. Polakom z Rzeczpospolitej białoruscy nacjonaliści poradzili aby oddali Wrocław i Białystok. O sprawie pisze blog "Polacy Grodzieńszczyzny".

Pęknięcie w prawosławiu

/
Pogłębiają się różnice między Moskwą a Konstantynopolem w podejściu do problemu prymatu w Kościele.

Co się dzieje na Kaukazie?

/
Rośnie liczba ofiar islamskiego terroryzmu na Przedkaukaziu. Zamachowcy uderzyli trzykrotnie, zabijając kilkadziesiąt niewinnych osób. Te zamachy wskazują na dwie ważne sprawy. Po pierwsze, na stały wzrost ekstremizmu islamskiego na Kaukazie i w Azji Środkowej, po drugie, że Rosja podobnie jak Europa Zachodnia nie uniknie zmierzenia się z radykalnym islamem.

Narodowcy w obronie Polaków na Wileńszczyźnie

/
Pod ambasadą Litwy odbyła się manifestacja Ruchu Narodowego przeciw ostatnim antypolskim działaniom władz litewskich. W manifestacji wzięli udział działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i kibice Legii Warszawa.

Historia Polonii Wilno dobieg(ł)a końca?

/
Tylko nieliczni pasjonaci polskiej piłki nożnej słyszeli o takich klubach jak Pogoń Lwów (czwarty poziom rozgrywek Ukrainy), Polonii Chmielnicki (piąty, amatorski poziom rozgrywek Ukrainy) czy Polonii Wilno, grającej w na zapleczu litewskiej ekstraklasy (I Liga).

Horrendalna kara pieniężna za dwujęzyczne tablice na Wileńszczyźnie

/
43 400 litów (12 569 euro) albo 100 litów (ok. 30 euro) za każdy dzień zwłoki w wykonywaniu orzeczenia sądu w sprawie dwujęzycznych nazw ulic w rejonie solecznickim ma zapłacić Bolesław Daszkiewicz, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego. Tak w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, 23 grudnia ub. roku, orzekł Wileński Sąd Okręgowy. Na wykonanie orzeczenia Polak ma miesiąc.

Wspólnymi siłami udało się odnowić kilkadziesiąt miejsc polskiej pamięci narodowej

/
Józef Porzecki, prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy Związku Polaków na Białorusi: W tym roku udało się nam przeprowadzić renowacje kilkudziesięciu miejsc polskiej pamięci narodowej. Ustanowiono krzyże i zawieszono tablice pamiątkowe. Całkowicie odnowiono natomiast kwaterę wojskową żołnierzy z 1920 roku w Holszanach, zbiorową mogiłę nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego 1919-1920 w Lacku, zbiorową mogiłę żołnierzy w Bieniakoniach, a także szereg pojedynczych mogił w całym obwodzie grodzieńskim.

Wilno w długach tonie – czy pójdzie na dno?

/
Tegoroczny budżet Wilna zaplanowano na 1,133 mld litów. Będzie on o 121 mln litów większy niż był w 2013 roku. Jednak i tych pieniędzy nie wystarczy na spłatę wszystkich długów stołecznych. Zadłużenie magistratu sięga już ponad 1,2 mld litów. Czy wobec tego miastu grozi bankructwo?

Policzek dla Putina

/
Dążenie do uniezależnienia się wielu autonomicznych republik kaukaskich od Federacji Rosyjskiej w kierunku powołania kalifatu w ostatnich dniach miało kolejną odsłonę. Dwa zamachy w Wołgogradzie, jeden w republice Dagestanu pokazują trop, gdzie należy szukać sprawców zbrodni na bezbronnych cywilach.

Czerwony pościg

/
Represjonowani przez komunistów apelują o umorzenie sprawy kibiców Górnika Wałbrzych oskarżonych o znieważenie rosyjskiego ambasadora.

Rosja rygluje Katyń

/
Pod pretekstem ochrony danych osobowych Rosja nie przekaże Polsce 35 brakujących tomów śledztwa katyńskiego. Chce za to nowych upamiętnień czerwonoarmistów

Na haczyku Moskwy

/
Wychodzą na jaw kolejne szczegóły podpisanych we wtorek rosyjsko-ukraińskich umów.

Jest Dom Polski

/
Po długich oczekiwaniach społeczność polska otrzymała klucze od gmachu, w którym ma w przyszłości powstać Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego we Lwowie. Po modernizacji i przebudowie powstanie tu ośrodek, który będzie skupiał Polaków i służył kultywowaniu kultury, języka i tradycji.

Francuska prasa: OUN-UPA dokonała rzezi Żydów, a Swoboda kontynuuje tradycje morderców

/
Aby zahamować marsz Ukrainy do Europy, Moskwa i rusofile wykorzystują strach, Jednym z ich głównych zadań jest zdyskredytowanie opozycji, którą nazywają zbiegowiskiem faszystów. Chociaż te oskarżenia są wyraźnie przesadzone dla potrzeb propagandy, w żaden sposób nie można ich uznać za bezpodstawne. W szczególności dotyczy to jednej z trzech partii wchodzącej w skład opozycji proeuropejskiej, "Swobody". Jest ona określana jako "ultraprawicowa", "nacjonalistyczna" lub nawet "ultranacjonalistyczna".

Obława przed obławą

/
Jest szansa na wznowienie umorzonego niedawno śledztwa w sprawie sowieckiej operacji w Domuratach. Wszystko za sprawą nowych świadków, do których dotarł „Nasz Dziennik”

Janukowycz jedzie do Moskwy

/
Perspektywę wejścia do Unii Celnej i Unii Azjatyckiej ukraińska opozycja nazywa „nową ugodą perejasławską”, nawiązując do poddania w XVII w. dużej części dzisiejszej Ukrainy Moskwie.

„Śpij, kolego” we Włodzimierzu

/
Wyjątkowa uroczystość na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie. Polacy zamordowani przez NKWD doczekali się pochówku z pełnym ceremoniałem wojskowym

Gra z Kremlem

/
To sprawa bez precedensu: Prokuratura wytyka MSZ bezpodstawne przedłużanie notyfikacji wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku. Gra, jaką podjął z Kremlem Radosław Sikorski, umożliwiła Moskwie sabotowanie głowy polskiego państwa

Pieniądze na Łączkę zawieszone

/
Sejmowa komisja finansów nie przesunęła środków na badania genetyczne ofiar komunistycznej bezpieki pogrzebanych na Łączce. Sprawy nie podjęli nawet posłowie opozycji

Tusk odmawia Dzieciom Zamojszczyzny

/
Prowadzony od 2009 r. przez Fundację Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie projekt budowy Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego w Zamościu utknął w martwym punkcie. Powód? Brak wsparcia władz.

Neonazistowski marsz we Lwowie

/
Ulicami Lwowa 23 listopada 2013 r. przeszedł marsz neonazistów z udziałem członków banderowskiej „Swobody”. Wieczorem przez centrum Lwowa przeszło marszem w maskach ponad 150 neonazistów. Wykrzykiwali hasła nacjonalistyczne i rasistowskie. Rzekomo w ten sposób chcieli uczcić ofiary Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Wzywali do rewolucji „Rewolucja!”, „Nie wierz, nie bój się, nie proś!” „Chwała Zwycięzcom, Chwała Wodzowi!”, “Jedna rasa!” “Sieg Heil!” i inne.

Soczi: Totalna „zaczystka” przed Olimpiadą

/
Walec antyterrorystycznych ćwiczeń „Olimpiada-2014” przetoczył się przez Kubań i Adygeję. W rezultacie „ćwiczeń” został wprowadzony stan wyjątkowy, który wywołał bałagan na drogach i doprowadził do bezmyślnego naruszenia praw i interesów obywateli.

Soczi: Totalna „zaczystka” przed Olimpiadą

/
Walec antyterrorystycznych ćwiczeń „Olimpiada-2014” przetoczył się przez Kubań i Adygeję.rnW rezultacie „ćwiczeń” został wprowadzony stan wyjątkowy, który wywołał bałagan na drogach i doprowadził do bezmyślnego naruszenia praw i interesów obywateli.rn

Wyrok jak grom z nieba

/
Ktoś ten skandaliczny wyrok „rozprowadził” i polskie MSZ powinno to przeanalizować – w ten sposób o wyroku Trybunału strasburskiego w sprawie Katynia mówi prof. Jerzy Kranz, prawnik i były ambasador RP w Niemczech

Zarzut morderstwa dla Karkocia

/
Emerytowany stolarz z Minnesoty, w wyniku dochodzenia zdemaskowany w czerwcu 2013 r. jako były dowódca jednostki nazistowskiej SS, zgodnie z nowoodkrytymi przez Associated Press zeznaniami wydał rozkaz zaatakowania polskiej wsi, która została zrównana z ziemią. Relacji z masakry, której ofiarą padły dziesiątki kobiet i dzieci, zaprzeczają oświadczenia rodziny mężczyzny, że on nigdy nie był obecny na miejscu rozlewu krwi w 1944 r.

Chiny, Rosja i Kuba członkami Rady Praw Człowieka

/
Kolejny żenujący wybór ONZ. Pekin, Moskwa i Hawana będą decydowały jak "promować i chronić" Prawa Człowieka na świecie

Rosja nasila presję na Ukrainę

/
Im bliżej szczytu Partnerstwa Wschodniego, tym aktywniejsze są działania Rosji na zniechęcenie Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Oczekuje się, że umowa zostanie podpisana na szczycie, który odbędzie się w Wilnie w dniach 28-29 listopada.

Milion na Łączkę

/
Poprawka IPN do ustawy budżetowej ma uratować badania genetyczne ofiar terroru komunistycznego pogrzebanych na powązkowskiej Łączce. Posłowie muszą ją jednak przegłosować

Pendrive z pluskwą - prezent od Putina

/
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, który wrócił do Brukseli po udziale w szczycie G20 w Petersburgu we wrześniu, przekazał służbie bezpieczeństwa otrzymane w Rosji gadżety. Następnie trafiły one do służb niemieckich. Natychmiast przyjechał z Bonn technik, który zaalarmował dyplomatów i służby wywiadowcze połowy globu.

Co przyniesie „Gruzińskie Marzenie”?

/
Nie tak często można spotkać się z sytuacją, kiedy bez mała dziesięć lat jest się przy władzy w europejskim, demokratycznym kraju, w którym jest wolna prasa i wolne wybory. Urho Kaleva Kekkonen, Helmut Kohl, może ktoś tam jeszcze... W każdym razie ci, którym udało się utrzymać na szczycie władzy przez tyle lat, są wyjątkami. Micheil Saakaszwili – to jeden z tych właśnie wyjątków. Został on prezydentem dzięki Rewolucji Róż w 2003 roku. Będąc głową państwa, wypełnił on dwie pełne „pięciolatki”. To sukces polityczny.

Uzbekistan: córki prezydenta walczą o władzę

/
Uzbecki despota w podeszłym wieku Islam Karimow zaczyna martwić się o swoje następczynie. Przez dłuższy okres to jego córka Gulnara postrzegana była jako potencjalna kandydatka. Jednak zarzucono jej korupcję - teraz ona posądza swoją siostrę Lolę o czary.

Scenariusz z Rosją w tle

/
Rozpoczęły się międzynarodowe natowskie ćwiczenia Steadfast Jazz 2013. Przebiegają głównie na terytorium Polski. To największe wydarzenie tego roku w polskich Siłach Zbrojnych i całym Sojuszu.

Rosja-2013: KGB u władzy

/
Prezydent podwyższył wynagrodzenie szefom resortów siłowych

Powrót pstrągów na Pokucie

/
W okolicy Werchowyny (Żabiego) na Pokuciu służby Narodowego Rezerwatu przegradzają rzeki pod hodowlę pstrągów zgodnie z dawnymi polskimi sposobami.

Abp Szewczuk wyraził solidarność z Kościołem w Polsce

/
ks. abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, w liście skierowanym do ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego KEP złożył podziękowania polskiemu Episkopatowi za działania na rzecz pojednania między narodami Polski i Ukrainy. List przesłał z imieniu Synodu Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Cmentarz przy chlewni

/
Białostocka katownia UB odsłania pierwszą zbiorową mogiłę, a w niej szczątki co najmniej siedmiu osób. Jedna z czaszek nosi ślady po kuli.