Sejmowa komisja finansów nie przesunęła środków na badania genetyczne ofiar komunistycznej bezpieki pogrzebanych na Łączce. Sprawy nie podjęli nawet posłowie opozycji

Ta decyzja stwarza istotne zagrożenie dla procesu identyfikacji ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanym na Powązkach.

Blisko miesiąc temu Instytut Pamięci Narodowej wystąpił o przeniesienie 1 mln zł na badania genetyczne ofiar zbrodni komunistycznych. – Prezes IPN zwrócił się do ministra finansów o przekazanie z przyszłorocznego (2014 r.) budżetu IPN jednego miliona złotych na rezerwę celową przeznaczoną na finansowanie działania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – informował Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu.

Do ministra finansów nie wpłynął wniosek prezesa IPN Łukasza Kamińskiego w sprawie zmian w budżecie 2014 r., lecz informacja, że prezes IPN przedłożył przewodniczącemu Komisji Finansów Publicznych autopoprawkę projektu budżetu na 2014 r. w zakresie części 13 – Instytut Pamięci Narodowej – precyzuje Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów, odsyłając do komisji finansów.

– Do tej pory nikt tej poprawki IPN nie wykorzystał i nie złożył takiej poprawki – słyszymy w sejmowej komisji finansów. – Ona dotarła do nas, ale to nie jest tak, że jak IPN złoży taką poprawkę, to ona jest automatycznie nanoszona na projekt budżetu, to ktoś z posłów musi tę propozycję przejąć – wyjaśniają sejmowi urzędnicy. – W tej chwili posłowie złożyli poprawki na drugie czytanie w Sejmie i takiej poprawki nie ma – dodają.

– Jest jeszcze czas na składanie tych poprawek, tylko musiałaby to grupa posłów przejąć i zgłosić na najbliższym posiedzeniu Sejmu, trzeba zebrać 15 podpisów i możemy to zgłosić – zapewnia poseł Gabriela Masłowska (PiS) z komisji finansów.

– Najlepiej, żeby taką poprawkę złożyli posłowie koalicji, chociaż oni na IPN są cięci, więc wątpię, żeby chcieli to złożyć – spekuluje.

– Możemy złożyć tę poprawkę, ja sobie nie wyobrażam inaczej – podkreśla.

Sejm ma zająć się projektem budżetu na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Posiedzenie sejmowej komisji jest zaplanowane na wtorek i ma dotyczyć właśnie końcowego przyjęcia rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2014.

„Nasz Dziennik” wielokrotnie pisał o problemach z finansowaniem badań genetycznych. W celu rozwiązania tego problemu doszło do spotkania przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 22 października 2013 r. odbyło się spotkanie z udziałem rektora PUM prof. Andrzeja Ciechanowicza, sekretarza ROPWiM dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta i prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego. Omówiono stan prac związanych z poszukiwaniem i identyfikacją ofiar terroru komunistycznego oraz sposoby zapewnienia stabilnego źródła finansowania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

– Podczas tego spotkania ustalono, że rektor PUM wystąpi do prezesa Rady Ministrów o dotację z tegorocznej ogólnej rezerwy budżetowej, która ma zostać wykorzystana na sfinansowanie dalszych prac PBGOT – informował rzecznik IPN.

Jak na razie nie ma w tej sprawie żadnej decyzji. – Jeszcze czekamy, nie mamy żadnych nowych informacji do przekazania – podkreśla rzecznik PUM Kinga Brandys.

Zenon Baranowski / Nasz Dziennik

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply