W poniedziałek Donieckiem wstrząsnęło wiele eksplozji. Ucierpiała cywilna infrastruktura miasta.

“Centrum i obrzeża Doniecka dostały się w poniedziałek wieczór pod zmasowany ostrzał, ludzie zmuszeni są przeczekać atak w przejściach podziemnych” – zrelacjonowała rosyjska agencja informacyjna Interfax. Według przytaczanych przez nią wypowiedzi świadków, kilkadziesiąt pocisków rakietowych uderzyło w dzielnicę kijowską, kujbyszewską i woroszyłowską.

Przechodnie chowają się przed ostrzałem w przejściach podziemnych i piwnicach budynków mieszkalnych. W relacji Interfaxu mowa jest też o ostrzale prowadzonym z artylerii dużego kalibru. Agencja napisała, że na skutek tego zniszczonych zostało kilka domów.

Ukraiński portal Nowosti Donbassa zacytował oświadczenie organów nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, według którego w ciągu dwóch godzin dzisiejszej nocy na Donieck wystrzelono ponad 300 pocisków. Separatyści ocenili, że „tak bezprecedensowa siła, gęstość i czas trwania uderzenia ogniowego” nie miały miejsca podczas całego konfliktu.

Najczęściej pociski spadała na zachód, północ i centrum miasta. Miały być wystrzeliwane z wyrzutni rakiet BM-21 “Grad”, “Uragan” oraz artylerii lufowej o kalibrze 155 i 152 mm.

Separatyści oskarżyli Siły Zbrojne Ukrainy o ostrzał. Ukraiński sztab zgrupowania walczącego w Donbasie nie skomentował sytuacji.

Według Nowosti Donbassa pod ostrzałem znalazł się także Targ Majski w dzielnicy Budionnowskiej. Zginęło co najmniej trzech mieszkańców Doniecka, w tym 11-letni chłopiec i jego matka, a 13 osób zostało rannych. Agencja informacyjna RIA Nowosti twierdzi natomiast, że zginęły cztery osoby. Twierdzi ona, że jeden z pocisków trafił w Szpital Położniczy im. Wiszniewskiego.

 

Z nagrań jakie pojawiły się na portalach społecznościowych wynika, że płonęły budynki mieszkalne Doniecka.

 

interfax.ru/novosti.dn.ua/ria.ru/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Pato
   Pato :

   A są jakieś bardziej potwierdzone informacje kto prowadzi ostrzał poza tym co separatyści podaja? Bo dla nich jest wygodnie oskarżyć armię UA. Tylko jaki to miałoby sens skoro UA chce kiedyś odbić Donbas? I jaki sens marnować amunicję i działa skoro brakuje jej na froncie? Do tej pory celem armi UA były raczej obiekty wojskowe, a w ostrzale miast kto inny się specjalizowal. A więc cos tu mocno nie pasuje…
   PS – to nie jest kacapskie miasto tylko pod kacapską okupacją.