Ukraińskiej armii brakuje amunicji artyleryjskiej, czego skutkiem jest wstrzymanie operacji ofensywnych – podaje Washington Post. Sytuacja ma związek z ograniczeniem amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

W sobotnim materiale Washington Post opisał niedobory amunicji artyleryjskiej w ukraińskiej armii. Jak podkreśla gazeta, sytuacja ma związek z ograniczeniem amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

“Nasi artylerzyści mają przydzielony limit pocisków na każdy cel. Chłopaki są zmęczeni – bardzo zmęczeni. Nadal są zmotywowani – wiele osób rozumie, że nie mają innego wyjścia. Ale wojny nie można wygrać samą motywacją. Trzeba mieć jakąś przewagę liczebną, ale z bronią i systemami uzbrojenia jest coraz gorzej. Jak długo wytrzymamy? Trudno powiedzieć, ale na pewno nie będzie to długo. Każdy to rozumie” – Washington Post cytował żołnierza 128. brygady górsko-szturmowej walczącej w obwodzie zaporoskim.

Artylerzysta Artem powiedział korespondentowi, że jego działo wystrzeliwuje obecnie w kierunku celów wroga zaledwie 10–20 pocisków dziennie. Dla porównania wcześniej strzelało średnio 50, a czasami nawet 90 pocisków.

“Co można zrobić z 10 pociskami dziennie? To ledwo wystarczy, aby odpowiedzieć na ich ataki” – podkreślał ukraiński żołnierz.

Ukraińscy wojskowi relacjonują, że podobnych problemów z amunicją nie widać po stronie rosyjskiej.

Przeczytaj: UE przyznaje, że nie dostarczy Ukrainie obiecanego miliona sztuk amunicji w wyznaczonym terminie

Tymczasem agencja UNIAN wskazała, że “w związku z wewnętrznym kryzysem politycznym w Stanach Zjednoczonych od początku jesieni Kongres nie może przyjąć nowego programu finansowania zbrojeń dla Ukrainy. Oczekuje się, że najnowszy pakiet pomocy wojskowej, finansowany w ramach poprzedniego programu, zostanie wydany do końca grudnia”.

Ukraińskie medium przywołuje wypowiedzi amerykańskich prawodawców, którzy deklarują, że “wciąż jest nadzieja że nowy program pomocowy dla Ukrainy zostanie przyjęty w styczniu, kiedy Kongres powróci do pracy po świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku”.

Zobacz także: WaPo: USA poprosiły o pomoc Japonię. Chodzi o pociski do systemu Patriot dla Ukrainy

washingtonpost.com / unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply