Sumy – walki na obrzeżach miasta [+VIDEO]

Gubernator obwodu sumskiego poinformował, że walki toczą się na obrzeżach miasta.

W rejonie Sum, miasta obwodowego na północy Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją, od wielu godzin trwają walki ukraińsko-rosyjskie. Według części źródeł, już po południu rosyjscy żołnierze znaleźli się na przedmieściach, a niektóre doniesienia sugerowały, że jakieś oddziały wdarły się do miasta.

Wieczorem gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywyćkyj potwierdził, że walki toczą się na obrzeżach miasta.

Na obrzeżach Sum trwają działania wojenne. Po raz drugi w ciągu dnia próbują zdobyć miasteczko wojskowe przy ulicy Kondratiewa” – poinformował. Wezwał też mieszkańców miasta, by nie wychodzili bez potrzeby na zewnątrz i nie zbliżali się do okien.

Żywyćkyj poinformował też, że wojska rosyjskie wkroczyły do miasta Ochtyrka, kilkadziesiąt km na południe od Sum. Twierdził, że rosyjska kolumna, która weszła do miasta, została tam zniszczona.

W sieci pojawiły się informacje i nagrania, według których późnym wieczorem walki toczyły się już na ulicach Sum. Ukraińskie MSW podało, że płonie część infrastruktury Państwowego Liceum z internatem o profilu wojskowo-fizycznym „Korpus Kadetów”, w którym kształcą się młodzi ukraińscy pogranicznicy.

Na filmach widać też pożar w mieście, w rejonie jednej ze świątyń. Słychać też prawdopodobnie odgłosy strzałów.

Według komunikatu sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, starcia w rejonie Sum i Otchyrki mają być przykładem niskiego morale wśród części rosyjskich wojsk. W Otchyrce, według ukraińskiego dowództwa, nieliczny pododdział zabezpieczenia, uzbrojony tylko w broń palną, zdołał wyprzeć z miasta cały rosyjski batalion szturmowy.

Dodajmy, że ukraińskie dowództwo wezwało ludność do walki quasi-partyzanckiej, z użyciem m.in. koktajli Mołotowa:

Wojskowi zwracają się do obywateli: każda butelka płynu zapalającego [rzucona-red.] z dachu na wrogi czołg, każdy strzał z broni myśliwskiej w samochód okupanta ostro zmniejsza apetyty ofensywne najeźdźców, daje znaczną przewagę siłom obronnym w odpieraniu agresji”.

Przeczytaj: Ukraińcy informują o odbiciu ważnego mostu w Chersoniu

Czytaj również: Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o generalnej mobilizacji

Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply