Rosja nie rozważa użycia broni jądrowej w kontekście sytuacji na Ukrainie – powiedział rosyjski dyplomata przy ONZ.
W środę pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Poljański (Polanski), udzielił wywiadu serwisowi Maverick News. Oświadczył w nim, że Rosja nie ma zamiaru użyć broni nuklearnej w związku z konfliktem na Ukrainie.
„Przede wszystkim, mamy doktrynę nuklearną. I ona stanowi, że my nie użyjemy tej broni nuklearnej jako pierwsi. Ona może zostać użyta tylko w razie egzystencjalnego zagrożenia dla Rosji” – zaznaczył rosyjski dyplomata.
„To jest coś, czego nie rozważamy w kontekście sytuacji na Ukrainie” – powiedział Poljański. Dodał, że użycie broni nuklearnej nie miałoby żadnego sensu pod względem militarnym.
Zwrócił zarazem uwagę, że dopiero okaże się, jak głęboko zaangażują się w konflikt państwa NATO i jak poważne jest zagrożenie, przed którym stoi Rosja.
Agencja TASS przypomina, że zgodnie ze swoją doktryną obrony narodowej, Rosja może użyć broni nuklearnej, jeśli adwersarz użyją taką lub inną broń masowego rażenia przeciwko niej lub jej sojusznikom, lub gdy pojawią się wiarygodne informacje o wystrzeleniu przeciwko Rosji lub jej sojusznikom rakiet balistycznych.
Ponadto, Rosja rezerwuje sobie prawo do użycia głowic jądrowych w razie ataku na infrastrukturę krytyczną, umożliwiającą odwet nuklearny. Taką opcję w doktrynie przewidziano również w przypadku agresji na Rosję z użyciem broni konwencjonalnej, pod warunkiem, że samo istnienie państwa zostałoby zagrożone.
Czytaj także: Miedwiediew znów napomyka o możliwości użycia broni jądrowej
Przypomnijmy, że dekret prezydenta Rosji z 2020 roku ws. podstaw państwowej polityki powstrzymywania nuklearnego uwzględnia m.in. konieczność neutralizacji potencjalnych „zagrożeń agresji”, jak np. rozmieszczenie systemów tarczy antyrakietowej czy rakiet manewrujących przez kraje postrzegające Federację Rosyjską jako potencjalnego wroga, a także rozmieszczenie broni jądrowej w takich krajach jak Polska.
Czytaj więcej: Nowa rosyjska doktryna użycia broni nuklearnej. W tle tarcza rakietowa i broń atomowa w takich krajach jak Polska
TASS / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!