Rosjanie robią postępy w natarciu się w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – twierdzą eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Badacze przekazali, że walki w Siewierodoniecku wciąż trwają.
ISW przekazał, że Rosjanie kontynuują natarcie w Siewierodoniecku i wysadzili dwa mosty na rzece Doniec łączące to miasto z Lisiczańskiem, prawdopodobnie po to, by zerwać ukraińskie szlaki komunikacji naziemnej z Bachmutu i Lisiczańska do Siewierodoniecka. W samym Siewierodoniecku wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad strefą przemysłową Azot.
Rosjanie kontynuowali w niedzielę ataki na wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Według ISW będą one zapewne kontynuowały działania ofensywne w pobliżu autostrady Bachmut-Lisiczańsk, by wesprzeć próby okrążenia Lisiczańska.
Siły rosyjskie posuwają się stopniowo w kierunku południowo-wschodnim od Izium i prawdopodobnie będą kontynuować próby nacierania na Słowiańsk od północnego zachodu.
https://kresy.pl/wp-content/uploads/2022/05/Siewierodonieck-podczas-wojny.-Fot.-censor-net.jpg7371253Adam Szabelakhttps://kresy.pl/wp-content/uploads/2017/03/kresy_logo_header_vector_full.svgAdam Szabelak2022-06-13 10:09:032022-06-13 10:09:03ISW: Rosjanie nacierają w kierunku Słowiańska, trwają walki w Siewierodoniecku
Teheran będzie wydawał swoje dochody z ropy naftowej według własnego uznania, powiedział rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na kontrę do Donalda Trumpa.
„W odniesieniu do zamrożonych aktywów podejmiemy decyzje korzystne dla naszego kraju” – powiedział rzecznik MSZ Iranu, Esmaeil Baghei, którego słowa zacytowała we wtorek agencja informacyjna
Interfax. W ten sposób odniósł się do deklaracji prezydenta USA o tym, że pieniądze jakie Irańczycy pozyskają przez sprzedaż swojej ropy i produktów naftowych, zwolnionych wczoraj przez USA z sankcji, mają zostać wydane na zakup amerykańskich
produktów rolno-spożywczych.
Komentując słowa Trumpa dotyczące zakupów od amerykańskich rolników, Baghei powiedział „To ciekawe, że filozofia i cel wojny – zniszczenie irańskiej cywilizacji i upadek Iranu – zostały
przekształcone w wzbogacenie amerykańskich rolników” - zacytowała agencja informacyjna Interfax. Nawiązał wyraźnie do kwietniowych gróźb amerykańskiego prezydenta, który straszył, że "cała ta
cywilizacja umrze dziś w nocy i nigdy nie zostanie przywrócona".
W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Kolumbii. Wstępne wyniki wskazują na minimalne zwycięstwo sympatyzującego z Donaldem Trumpem ultraliberała.
Strona kolumbijskiej komisji wyborczej wskazuje, że przeliczono już 99,99 proc. głosów. Prywatny przedsiębiorca i zwolennik radykalnej liberalizacji kolumbijskiej gospodarki Abelardo de la
Espriella wygrywa z wynikiem 49,66 proc. oddanych głosów. Lewicowiec Ivan Cepeda, popierany przez ustępującego prezydenta Gustavo Petro ma natomiast 48,7 proc. Różnica między nimi wynosi
obecnie zaledwie 251 tys. głosów w warunkach, gdy oddano ich łącznie 25,6 milionów.
Cepeda to wieloletni senator z ramienia kolejnych lewicowych partii. Jest synem przewodniczącego Komunistycznej Partii Kolumbii zastrzelonego w 1994 roku przez wojskowych. Studiował w
komunistycznej Bułgarii, co przyczyniło się do zmiany jego poglądów. Pozostaje jednak lewicowcem, popierając rozbudowane programu socjalne, reformę systemu służby zdrowia i systemu emerytalnego
w kierunku większego egalitaryzmu oraz proponuje reformę rolną.
Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy ujawniło nowy wątek śledztwa dotyczącego dostaw amunicji inżynieryjnej dla wojska. Dyrektor prywatnej firmy produkującej urządzenia wybuchowe jest podejrzewany o
zorganizowanie schematu unikania VAT przy imporcie komponentów, przez co budżet państwa miał stracić ponad 21,3 mln hrywien. (more…)
Departament Skarbu USA wydał w poniedziałek ogólną licencję zezwalającą na produkcję, dostawy i sprzedaż ropy naftowej, a także produktów petrochemicznych i naftowych pochodzenia irańskiego.
Jak podkreślił zawieszenie sankcji obejmuje „zezwolenie na przeprowadzanie transakcji związanych z eksportem irańskiej ropy naftowej i jej pochodnych, a także na usługi towarzyszące, takie jak
bankowość, ubezpieczenia i transport, a także zezwolenie na import ropy naftowej oraz produktów petrochemicznych i naftowych do Stanów Zjednoczonych”, zacytował libański dziennik "An-Nahar".
Tego rodzaju zawieszenie sankcji ma obowiązywać do 21 sierpnia bieżącego roku.
Departament Skarbu USA wyjaśnił również, że ogłoszona właśnie „licencja nie upoważnia do żadnych transakcji z udziałem Korei Północnej, Kuby ani Ukrainy”. Jak wytłumaczono „ułatwienia te są
częścią ustaleń mających na celu regulację przepływu irańskiego eksportu surowców energetycznych w określonym czasie, w tym ułatwianie transakcji płatniczych i transferów finansowych związanych
z handlem ropą naftową”.
Amerykańska Federalna Komisja Handlu pozwała Genesis Tech, jedną z największych ukraińskich firm IT. Regulator zarzuca spółce i powiązanym z nią podmiotom stosowanie
nieuczciwych schematów subskrypcyjnych, ukrywanie kosztów, pobieranie opłat bez zgody klientów i utrudnianie rezygnacji z usług.
W ubiegłym tygodniu amerykańska Federalna Komisja Handlu pozwała kijowską firmę Genesis Tech, jednego z największych ukraińskich graczy w sektorze IT. Według FTC przedsiębiorstwo oraz powiązane
z nim spółki miały wprowadzać klientów w błąd przy sprzedaży internetowych subskrypcji. Sprawę opisał „Kyiv Independent”.
Na okupowanym przez Rosję Krymie od niedzieli 21 czerwca obowiązują ostre ograniczenia w sprzedaży paliwa. Rosyjski namiestnik półwyspu Siergiej Aksionow ogłosił, że stacje benzynowe wstrzymały
wydawanie paliwa osobom fizycznym i firmom.
Zgodnie z decyzją władz okupacyjnych paliwo nie jest sprzedawane ani za gotówkę, ani bezgotówkowo. Wstrzymano również jego wydawanie na talony, które wcześniej pozwalały części kierowców i
przedsiębiorstw na zakup ograniczonych ilości benzyny.