Litwa planuje przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy mobilne moździerze 120 mm na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego M113.

Jak podały w środę ukraińskie media, Litwa planuje przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy mobilne moździerze 120 mm na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego M113. Poinformował o tym minister obrony kraju Arvidas Anushauskas.

„Litwa nadal wspiera Ukrainę. Nie przestaniemy!” – napisał na Twitterze litewski urzędnik.

Według otwartych danych w armii litewskiej znajduje się około 40 niemieckich moździerzy samobieżnych Panzermörser M113. Litwa otrzymała 42 takie maszyny z Niemiec w latach 2005-2006. Jako broń stosuje się moździerz Tampella 120 mm o zasięgu do 6350 metrów. Załoga i obsługa moździerza składa się z 5 osób.

W 2013 roku litewskie Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt o wartości 6,6 mln euro z izraelską firmą Elbit na modernizację parku Panzermörser M113. Zaktualizowane pojazdy weszły do ​​litewskiej armii w 2015 roku.

Podczas modernizacji wymieniono lufy moździerzy. Maszyny otrzymały nowy cyfrowy system kierowania ogniem. Zaktualizowano także przyrządy do obserwacji i regulacji ognia.

Przypomnijmy, Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych cztery dodatkowe wyrzutnie systemu artylerii rakietowej HIMARS. To część wartego 625 mln dol. pakietu pomocy wojskowej, zatwierdzonego przez prezydenta USA, Joe Bidena.

4 dodatkowe HIMARSy od naszych amerykańskich partnerów przybyły! Dziękuję prezydentowi USA, Joe Bidenowi i sekretarzowi obrony, Lloydowi Austinowi III i narodowi amerykańskiemu” – napisał Reznikow na Twitterze.

Czas HIMARS: dobry czas dla Ukraińców i zły czas dla okupantów. Wspaniałe wiadomości w przededniu [spotkania – red.] Ramstein 6, na które jadę jutro [tj. w środę 12 października – red.]. Będzie więcej” – dodał minister.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply