Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych cztery dodatkowe wyrzutnie systemu artylerii rakietowej HIMARS. To część wartego 625 mln dol. pakietu pomocy wojskowej, zatwierdzonego przez prezydenta USA, Joe Bidena.

O sprawie poinformował we wtorek ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow. Zamieścił o tym wpis w serwisie społecznościowym.

4 dodatkowe HIMARSy od naszych amerykańskich partnerów przybyły! Dziękuję prezydentowi USA, Joe Bidenowi i sekretarzowi obrony, Lloydowi Austinowi III i narodowi amerykańskiemu” – napisał Reznikow na Twitterze.

Czas HIMARS: dobry czas dla Ukraińców i zły czas dla okupantów. Wspaniałe wiadomości w przededniu [spotkania – red.] Ramstein 6, na które jadę jutro [tj. w środę 12 października – red.]. Będzie więcej” – dodał minister.

Według mediów ukraińskich, cztery systemy HIMARS są już na terytorium Ukrainy.

Czytaj także: Szef MON: systemy HIMARS niebawem dotrą do Polski

O tym, że Amerykanie przekażą Ukraińcom cztery dodatkowe systemy HIMARS pisaliśmy na początku października. Wówczas, jak pisaliśmy, podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy, prezydent USA Joe Biden poinformował go zatwierdzeniu nowego pakietu pomocy militarnej o wartości 625 mln dolarów, w ramach którego Ukraińcy otrzymają m.in. kolejne cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz inne systemy artyleryjskie wraz z amunicją, a także pojazdy wojskowe.

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiadany był już wcześniej. Agencja Reuters podawała nieoficjalnie, że będzie on obejmował 4 wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS, a także amunicję, miny i pojazdy rozminowujące.

Jak poinformował w piątek Głos Ameryki, powołując się na słowa przewodniczącego Sługi Narodu w Radzie Najwyższej Dawida Arachamii, Ukraina prowadzi negocjacje z Waszyngtonem w sprawie wykorzystania używanych systemów HIMARS.

Czytaj także: 18 nowych systemów HIMARS dla Ukrainy za „parę lat”. Nowy pakiet od USA wart 1,1 mld dol.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply