W najnowszym sondażu większość Niemców zakwestionowała sensowność sankcji nałożonych na Rosję. Mimo to opowiedzieli się za ich utrzymaniem.

W sondażu zamówionym przez telewizję RTL i ntv 57 proc. respondentów uznało, że sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską bardziej niż jej szkodzą Niemcom. Tylko 21 proc. oceniło, że bardziej odczuwa je jednak Rosja, a 18 proc., że dla obu stron sankcje są jednakowo szkodliwe. Co ważne, jeśli podzielić respondentów według sympatii partyjnych okazuje się, że tylko wśród wyborców Zielonych więcej osób uważało, że sankcje są szkodliwe bardziej dla Rosji niż ich ojczyzny. Przy czym przewaga tych pierwszych odpowiedzi wśród sympatyków Zielonych jest niewielka.

Mimo takiego poglądu na skutki sankcji tylko mniejszość 18 proc. pytanych opowiedziała się za zniesieniem unijnych represaliów wobec Rosji. Zdecydowana większość jest za dalszym sankcjonowaniem Moskwy, w tym 33 proc. opowiada się za pozostawieniem sankcji bez zmian, a 30 proc. nawet za ich zaostrzeniem.

Obraz jest inny, gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie mieszkańców dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, wśród których za zniesieniem sankcji wobec Rosji opowiada się już 48 proc. Z kolei w grupie wyborców eurosceptycznej i antyimigracyjnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) przeciwników sankcji wobec Rosji jest aż 82 proc.

45 proc. zapytanych Niemców stwierdziło, że obawia się bardziej niż w czerwcu, że wojna z Ukrainy rozleje się na inne państwa lub doprowadzi do użycia broni jądrowej. W przypadku 49 proc. poziom obaw jest taki sam. Tylko 4 proc. obawia się mniej.

Tylko 32 proc. respondentów uznało, że Ukraińcy nie będą w stanie odzyskać z rąk Rosjan wszystkich okupowanych przez nich i anektowanych obszarów. 62 proc. było przeciwnego zdania. Znów wśród wyborców Zielonych najwięcej było osób uważających, że Ukraina ma szansę na wyparcie Rosjan i ich miejscowych sojuszników – 44 proc.

42 proc. zapytanych Niemców uznało, że wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej byłoby pozytywnym procesem. Jeszcze w czerwcu było to 55 proc. Natomiast 49 proc. respondentów uznało ewentualne wstąpienie Ukrainy do UE za niesłuszne. W połowie roku było takich wskazań 36 proc.

Czytaj także: Media: Niemieckie systemy IRIS-T są już na Ukrainie

n-tv.de/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply