Rosja rozmieszcza bezzałogowe statki powietrzne wyprodukowane w Iranie co najmniej od sierpnia 2022 roku, w tym drony Shahed-136 – poinformował w środę brytyjski wywiad.

Jak czytamy w środowym komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony, Rosja rozmieszcza bezzałogowe statki powietrzne wyprodukowane w Iranie co najmniej od sierpnia 2022 roku, w tym drony Shahed-136.

Rosja włączyła warianty Shahed do szerokiej fali uderzeń, które przeprowadziła 10 października 2022 r. Wcześniej ukraiński Sztab Generalny informował, że Rosja wystrzeliła łącznie 86 Shahed-136 i twierdził, że ​​60 procent zostało zniszczonych w powietrzu.

“Te drony są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne maszyny są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej obrony powietrznej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując jednocześnie kilkoma dronami” – twierdzi brytyjski wywiad.

“Pomimo zasięgu 2500 km Shahed-136 ma tylko niewielki ładunek wybuchowy. Mało prawdopodobne jest, aby w zadowalający sposób spełniał funkcję głębokiego uderzenia, do której prawdopodobnie dążyła Rosja” – czytamy.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii uważa, że rosyjskie myśliwce taktyczne wciąż mają ograniczony wpływ na terytorium Ukrainy, brak niezawodnej, trwałej i dokładnej zdolności uderzeniowej na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach Rosji na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w apelu na państw grupy G7 prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony używanych przez Rosjan irańskich systemów amunicji krążącej Shaded-136. Według ukraińskiego wywiadu, Rosja zamówiła 2 400 sztuk tych dronów-kamikadze. Prezydent podkreślił, że Ukraina potrzebuje odpowiednio dużo rakiet do systemów ziemia-powietrze, by skutecznie odpierać wszystkie zagrożenia i zaapelował do przywódców Niemiec i USA o dostarczenie takich pocisków.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply