Jak poinformował rząd Wielkiej Brytanii, samoloty RAF prowadzą loty nad Morzem Czarnym, aby odstraszyć Rosję i sprawić, by nie próbowała ona atakować cywilnych statków ze zbożem.

Służby prasowe premiera Wielkiej Brytanii poinformowały w komunikacie, że brytyjskie lotnictwo zaczęło patrolować akwen Morza Czarnego. Ma to powstrzymywać Rosję przed atakowaniem statków, przewożących ukraińskie zboże.

Wielka Brytania zapowiedziała, że będzie wykorzystywać swój wywiad, obserwację i rozpoznanie, aby monitorować rosyjską działalność na Morzu Czarnym. Zaznacza, że będzie wywoływać Rosję, że zobaczy znaki ostrzegające o przygotowywaniu ataków na statki cywilne lub infrastrukturę na Morzu Czarnym. Londyn podkreśla też, że będzie ujawniać wszelkie rosyjskie działania, prowadzone „pod fałszywą flagą”.

„W ramach tych operacji dozorujących, samoloty RAF prowadzą loty nad tym obszarem [tj. nad Morzem Czarnym – red.], żeby odstraszyć Rosję od przeprowadzania nielegalnych uderzeń przeciwko cywilnym statkom transportującym zboże” – czytamy w komunikacie.

Brytyjski rząd zaznacza, że od czasu wycofania się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, Rosja oświadczyła, iż wszystkie statki płynące do ukraińskich portów nad Morzem Czarnym będą traktowane jako jednostki wojskowe, niezależnie od przewożonego ładunku.

Przeczytaj: Rosja grozi transportom zboża z Morza Czarnego

„Na podstawie tej oceny podjęła działania, oddając strzały i wchodząc na pokład statku towarowego zmierzającego do jednego z ukraińskich portów na Dunaju, co może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego” – zaznaczono.

Czytaj także: Minister ds. UE: naciski ze strony Ukrainy przekraczają pewne granice, ale ta presja nie będzie skuteczna

gov.uk / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply