Według nieoficjalnych informacji Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72 oraz wyrzutnie BM-21 Grad – informuje portal „WNP”.
Przypomnijmy, że dotychczas m.in. zestawy Piorun zostały przekazane Ukrainie. Wykazują się wysoką skutecznością podczas działań wojennych. Ponadto do ukraińskich żołnierzy trafiły z Polski hełmy, moździerze, drony, karabiny czy broń przeciwpancerna.
Przypomnijmy, że New York Times podał, że Stany Zjednoczone we współpracy ze swoimi sojusznikami z NATO będą pośredniczyć w dostarczeniu Ukrainie czołgów produkcji sowieckiej, by wzmocnić siły ukraińskie w rejonie Donbasu. O doniesienia gazety został zapytany w poprzednią sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był dopytywany, czy strona amerykańska zwróciła się w tej sprawie już do Polski i czy Polska jest w stanie to zrobić. „Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał” – odpowiedział.
Czesi wysłali już na Ukrainę kilkanaście poradzieckich, zmodernizowanych czołgów T-72M1, a także wozy opancerzone BMP-1 – podał „Wall Street Journal”. To pierwszy raz od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdy jakiś kraj dostarczył Ukrainie pojazdy opancerzone. Praga dostarczyła również Ukraińcom armatohaubice 2S1 Goździk.
Czechy i Słowacją mogą też udostępnić swoje zakłady zbrojeniowe w celu naprawy ukraińskiego sprzętu.
Ponadto około dwa tygodnie temu ze Słowacji dotarły wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych S-300. Bratysława przekazała także armatohaubice Zuzana o kalibrze 155mm.
CZYTAJ TAKŻE: Ile broni otrzymała Ukraina? Amerykański generał ujawnia
„Teraz zaczęły krążyć wiadomości, że Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72. Nieoficjalnie mówi się, że przekazaliśmy Ukraińcom też wyrzutnie BM-21 Grad. Na razie nikt nie potwierdza doniesień o nowych polskich dostawach. Wiadomo jednak, że wokół dostaw broni na Ukrainę od dłuższego czasu nie robi się większego rozgłosu. Minister spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział wręcz niedawno, że ten temat dostarczania broni potrzebuje ciszy” – podaje wnp.pl.
„Najbardziej oczywistym potencjalnym dostawcą [poradzieckiego sprzętu na Ukrainę – red.] jest Polska. Jej armia była wyposażona w prawie 400 czołgów T-72M1 do 2020 roku, a wszystkie przechodzą modernizację. Obok nich jest ponad 200 polskich czołgów PT-91 Twardy. PT-91 posiada ulepszony cyfrowy system kierowania ogniem w stosunku do oryginalnych T-72, a także opatentowany pancerz reaktywny (ERA) oraz ulepszony zespół napędowy. Niektóre z PT-91 są nowo zbudowane, podczas gdy inne zostały zmodernizowane z T-72M1” – podkreśla portal „The Drive”.
„Polska nie tylko ma pod ręką czołgi do przeładunku, ale dysponuje też zamiennikami. Polska posiada również 249 czołgów Leopard 2, większość z nich w wariantach 2A4 i 2A5, i złożyła zamówienie na 250 zaprojektowanych w USA czołgów M1A2SEPv3 , z których pierwsze pojawią się w tym roku” – podkreślają amerykańscy analitycy.
„T-72 to właściwy wybór dla Ukrainy nie tylko ze względu na dostępność, ale także szerokie zastosowanie i łatwość obsługi. Stosunkowo prosta konstrukcja jest bardzo przydatna w terenie bez zaawansowanego szkolenia, a już wiele rosyjskich T-72 wpadło w ukraińskie ręce. Istnieje wiele innych, które zostały uszkodzone, ale nadal stanowią dobre źródło części zamiennych. Ukraina ma również duże doświadczenie w lokalnej modernizacji tego typu. W związku z tym wzmocnienie tej już rosnącej i łatwej do utrzymania siły wydaje się wysoce logicznym posunięciem” – podsumowano analizę portalu „The Drive”.
Dostawy broni na Ukrainę
17 marca, że amerykańscy przedstawiciele skontaktowali się nieformalnymi kanałami z Atenami w celu dostarczenia Ukrainie rosyjskich systemów obrony powietrznej, w tym rakiet krótkiego zasięgu TOR M-1 i OSA-AK, które Grecja posiada. Propozycja została odrzucona.
Jak informowaliśmy, również przedstawiciele USA na Cyprze wystosowali do rządu zapytanie, o możliwość przekazania na Ukrainę broni wyprodukowanej w byłym Związku Radzieckim. Prośba została pozytywnie przyjęta przez prezydenta Nicosa Anastasiadesa, który dał zielone światło dla dalszych dyskusji.
Jak podał w czwartek portal Politico, w niemieckim rządzie widać rozdźwięk w sprawie dostarczania Ukrainie ciężkiego uzbrojenia, a ściślej czołgów. Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck i szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, oboje z partii Zielonych, forsowali plan, który zakładał m.in. przekazanie Ukraińcom około 100 czołgów. Sprawa jest zawieszeniu za sprawą kanclerza Olafa Scholza (SPD), który twierdzi, że najpierw Niemcy powinny wypracować w tym temacie wspólne stanowisko z zachodnimi sojusznikami, a dopiero potem dostarczać Ukraińcom ciężki sprzęt wojskowy.
Wiadomo, że w środę i czwartek szefowie MSZ krajów natowskich dyskutowali o wsparciu militarnym dla Ukrainy, ale nie zaproponowano niczego szczególnego odnośnie dostaw czołgów. Ponadto, niemieccy dygnitarze wcześniej wykluczali możliwość dostarczania ukraińskiej armii takiego uzbrojenia, twierdząc, że konieczne byłoby wcześniejsze przeszkolenie żołnierzy, co mogłoby potrwać tygodniami, a nawet miesiącami.
Niemcy rozważają przede wszystkim wysłanie lekkich czołgów, czy raczej bojowych wozów piechoty Marder, wyposażonych w rakiety przeciwpancerne. Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zasygnalizował gotowość do zapewnienia 100 takich pojazdów. Obecnie stoją one nieużywane.
Wielka Brytania wyśle na Ukrainę pojazdy opancerzone Mastiff, potwierdził w piątek brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.
Boris Johnson po wizycie w Kijowie zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle 120 pojazdów opancerzonych i systemy rakiet przeciwokrętowych, aby wesprzeć Ukrainę. Jak informowaliśmy, Wielka Brytania wyśle Ukrainie kolejne 100 milionów funtów wsparcia wojskowego – zapowiedziane wsparcie będzie do niego dodatkiem.
W piątek 8 kwietnia informowano o przekazaniu 20 pojazdów MRAP typu Bushmaster z Australii.
Kresy.pl / thedrive.com / wnp.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!