Premier Słowacji potwierdził, że jego kraj przekazał Ukrainie system obrony powietrznej S-300.

Premier Słowacji Eduard Heger potwierdził w piątek, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300.

“Chciałbym potwierdzić, że Słowacja dostarczyła Ukrainie system obrony powietrznej S-300” – napisał Heger na Twitterze.

“Naród ukraiński odważnie broni swojego suwerennego państwa i nas też. Naszym obowiązkiem jest pomagać, a nie pozostawać w miejscu i być obojętnym wobec utraty życia ludzkiego w wyniku agresji Rosji” – dodawał słowacki premier.

Na Facebooku Heger napisał, że system został przekazany na prośbę Ukrainy w celu samoobrony zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie zauważył, że udostępnienie systemu „nie oznacza, że ​​Republika Słowacka staje się częścią konfliktu zbrojnego na Ukrainie”.

Strona internetowa RFE/RL zauważyła, że wpisy premiera Słowacji pojawiły się przed planowanym spotkaniem z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Eduard Heger odwiedza bowiem wspólnie z przywódcami Unii Europejskiej ukraińską stolicę.

Według słowackiego TV Markíza utrzymane w tajemnicy przekazanie S-300 Ukrainie zajęło dwa dni. Miało do tego dojść wcześniej w tym tygodniu. Pytany o to minister obrony Jaroslav Naď zaprzeczał wówczas, że Słowacja “zawozi cokolwiek na Ukrainę”.

Już po oświadczeniu premiera minister Naď poinformował, że USA wyślą na Słowację kolejną baterię rakiet Patriot, która zostanie dołączona do systemu Patriot dostarczonego już przez Niemcy i Holandię.

Słowacja deklarowała wcześniej, że ​​jest gotowa przekazać Ukrainie S-300 pod warunkiem, że otrzyma odpowiedni zamiennik.

Przypomnijmy, że Rosja groziła, że zaatakuje potencjalne łańcuchy dostaw systemów obrony przeciwlotniczej S-300 na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wszelkie dostawy broni na Ukrainę zostaną uznane przez Rosję za „uprawniony cel”.

Kresy.pl / Ukrinform / rferl.org / spectator.sme.sk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply