Z Holandii i Niemiec na Słowację trafią 3 systemy obrony powietrznej Patriot. W zamian Słowacy przekażą Ukrainie swoje wyrzutnie systemu przeciwlotniczego S-300.

Jak podaje portal Interia, rząd Holandii poinformował w piątek, że wyśle na Słowację jeden system obrony powietrznej Patriot. Według holenderskich władz ma to zwiększyć bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.

„Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że ten wkład jest konieczny” – oświadczyła minister obrony Kajsa Ollongren.

W holenderskim komunikacie przekazano również, że oprócz tego Niemcy wyślą na Słowację dwa systemy Patriot.

O wysłaniu Patriotów na Słowację niemieckie ministerstwo obrony poinformowało jeszcze w czwartek. Nie podano jednak ilości wysyłanych systemów.

Interia pisze o “przekazaniu” systemów Patriot Słowakom przez Holandię i Niemcy. Takie żądanie stawiały słowackie władze deklarując chęć przekazania Ukrainie systemu S-300. Z komunikatów holenderskich i niemieckich władz oraz przekazów zachodnich mediów wynika jednak, że Słowacja nie otrzyma nowego uzbrojenia na własność.

Z doniesień portalu aviacionline.com wynika, że na Słowację trafią w sumie 3 baterie systemu Patriot. Wraz z holenderską baterią na Słowację zostanie wysłanych 150-200 żołnierzy. Niemcy mają wysłać 2 baterie w nowoczesnym wariancie PAC-3, który lepiej nadaje się do przechwytywania rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Temat przekazania Ukrainie systemów S-300 pojawił się już w ubiegłym tygodniu, gdy dziennik „Washington Post” napisał, że Biały Dom rozważa dostarczenie ich Ukrainie. W publikacji zauważono, że Słowacja posiada system obrony powietrznej S-300, który jest „dobrze znany Ukraińcom”.

Sprawa miała być przedmiotem rozmów podczas czwartkowej wizyty szefa Pentagonu, Lloyda Austina, na Słowacji.

Rosja poinformowała w piątek, że zaatakuje potencjalne łańcuchy dostaw systemów obrony przeciwlotniczej S-300 na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wszelkie dostawy broni na Ukrainę zostaną uznane przez Rosję za „uprawniony cel”.

Systemy przeciwlotnicze S-300 są wykorzystywane przez trzy kraje NATO: Słowację, Bułgarię i Grecję. Stany Zjednoczone prawdopodobnie w 1994 roku nabyły systemy S-300 od Białorusi, były one jednak pozbawione elektroniki i radaru. W 2020 roku informowaliśmy, że Departament Obrony USA zlecił ukraińskiej firmie Iskra dostawę nowych systemów radarowych do S-300, radary miały posłużyć do ćwiczeń ataków dronów na systemy obrony przeciwlotniczej.

Kresy.pl / interia.pl / reuters.com / aviacionline.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply