Podczas wizyty przedstawicieli ONZ w ośrodku dla migrantów w Bruzgach na Białorusi, migranci skandowali nazwę kraju, do którego chcą się jak najszybciej dostać.

W sobotę białoruskie media podały, że ostatnio tymczasowy ośrodek dla migrantów, zorganizowany przez Białoruś w centrum transportowo-logistycznym niedaleko przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica, odwiedzili przedstawiciele ONZ. Według relacji medialnych, migranci skandowali do nich „Niemcy! Niemcy!”. Sygnalizowali w ten sposób, dokąd zamierzają się dostać, po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej. W sieci zamieszczono nagranie wideo, przedstawiające tę sytuację.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według mediów białoruskich, migranci chcą otwarcia korytarza humanitarnego, który umożliwiłby im przedostanie się do Europy. Oczekują, że kraje członkowskie Unii Europejskiej jak najszybciej podejmą działania w tym celu.

Przeczytaj: Sklepy, kebaby i kantor. Przy granicy powstaje miasteczko migrantów [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podała białoruska agencja BelTA, przedstawiciele ONZ zapoznali się z warunkami panującymi w ośrodku. Obecny był m.in. Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców na Białorusi Muluseu Mamo. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że kraje członkowskie UE powinny wspólnie rozwiązać sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Jak informowaliśmy wcześniej, białoruski senator Wiktor Liskowicz powiedział, że migranci nie zamierzają zostać w tym kraju, lecz chcą dostać się do Niemiec. – Wszyscy chcą iść do Europy, do Niemiec, tam gdzie ich zaproszono – podkreślił białoruski senator, którego oficjalnie upoważniono do koordynowania dostaw pomocy humanitarnej dla przybyszów. – Sugerowaliśmy, że powinni zostać na Białorusi. Byliśmy gotowi znaleźć im pracę i mieszkania. Ale oni mają inny cel. Ci ludzie chcą iść do Europy i nie wolno nam się do tego wtrącać. Mamy nadzieję, że ten konflikt zostanie rozwiązany z korzyścią dla tych ludzi.

Policja poinformowała w sobotę, że podczas zbiorowej, siłowej próby przekroczenia granicy przez nielegalnych imigrantów w Starzynie, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali kamieniami w polskich mundurowych. Zniszczone zostały policyjne radiowozy.

Przeczytaj: Polska chce pomocy Frontexu przy odsyłaniu imigrantów

Czytaj również: Wiceszefowa Fideszu: Kryzys migracyjny to problem całej UE, a Parlament Europejski atakuje Polskę

Zobacz: Media: białoruskie służby szkolą migrantów jak atakować polskich funkcjonariuszy [+VIDEO]

Belta / tvr.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz