Rosyjski statek Fortuna rozpoczął prace nad wznowieniem układania gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii – poinformowało w poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy powołując się na firmę Nord Stream 2 AG – operatora projektu.

Operator podkreślił, że „prace trwają zgodnie z uzyskanymi wcześniej zezwoleniami” – portal „Deutsche Welle” cytuje komunikat firmy.  Od 22 stycznia rosyjski statek Fortuna znajdował się w rejonie, w którym kontynuowana miała być budowa gazociągu. Wcześniej strona duńska podała, że w pracach w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii wezmą także również jednostki Bałtijskij Issledowatiel i Murman.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Monitorujące ruch statków portale poinformowały w niedzielę, że rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, znajduje się już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji ze strony USA. Informowano, że barka Fortuna znajduje się około 15 mil morskich od duńskiej wyspy Bornholm.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Parlament Europejski w podjętej w czwartek rezolucji zażądał wstrzymania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz także: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

18 stycznia bieżącego roku zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, które zostało wydane w ubiegły piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH), zostało zawieszone na skutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne.

Również 18 stycznia władze USA poinformowały Niemcy oraz pozostałych partnerów europejskich o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących przy rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 sprzeciwiają się dwa główne obozy polityczne w USA – Demokraci i Republikanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także Polska, państwa bałtyckie mocno sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 dotyczą możliwości większego uzależnienia Europy od rosyjskiego surowca oraz rozszerzenia wpływów Kremla.

Zwolennikami projektu są Niemcy, Austria oraz kilka innych krajów UE.

Zobacz także: Pieskow: Nord Stream jest obiektem brutalnej presji ze strony USA

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz