Rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, znajduje się już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji ze strony USA – poinformowały w niedzielę portale, które monitorują ruchy statków na morzach.

Barka Fortuna pod rosyjską banderą znajduje się około 15 mil morskich od duńskiej wyspy Bornholm – wskazują oficjalne dane. W pobliżu znajduje się także kilka pomocniczych statków do prac na morzu – podały aplikacje Vesselfinder oraz Maritime Traffic. We wspomnianym rejonie, tuż poza duńskimi wodami terytorialnymi, lecz w strefie ekonomicznej kraju, biegnie duński odcinek Nord Stream 2. W ostatnich dniach barka Fortuna wypłynęła z Niemiec.

Przypomnijmy, że Parlament Europejski w podjętej w czwartek rezolucji zażądał wstrzymania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz także: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

18 stycznia bieżącego roku zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, które zostało wydane w ubiegły piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH), zostało zawieszone na skutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne.

Również 18 stycznia władze USA poinformowały Niemcy oraz pozostałych partnerów europejskich o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących przy rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 sprzeciwiają się dwa główne obozy polityczne w USA – Demokraci i Republikanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także Polska, państwa bałtyckie mocno sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 dotyczą możliwości większego uzależnienia Europy od rosyjskiego surowca oraz rozszerzenia wpływów Kremla.

Zwolennikami projektu są Niemcy, Austria oraz kilka innych krajów UE.

Zobacz także: Pieskow: Nord Stream jest obiektem brutalnej presji ze strony USA

vesselfinder.com / marinetraffic.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply