“Administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie blisko współpracować z władzami Izraela w sprawach bezpieczeństwa, popierając też porozumienia normalizujące stosunki tego kraju z państwami arabskimi” – oświadczył w niedzielę Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

W sobotę Sullivan rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem Meirem Ben Szabatem. “Rozmawiano o szansach na wzmocnienie partnerstwa w najbliższych miesiącach, m.in. poprzez wykorzystanie sukcesu umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem” – władze USA poinformowały po rozmowie, w cytowanym przez agencję “Reuters” oświadczeniu.

Sullivan wystosował także zaproszenie do rozpoczęcia w najbliższej perspektywie strategicznego dialogu.

Rząd Izraela zaakceptował w niedzielę porozumienie o normalizacji stosunków z Marokiem, które zostało ogłoszone przez władze USA w grudniu 2020 roku. Porozumienie musi zostać jeszcze ratyfikowane przez Kneset. Także w niedzielę Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały o otworzeniu w Tel Awiwie swojej ambasady.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2020 roku w serii porozumień doszło do normalizacji stosunków między Izraelem i ZEA, Bahrajnem oraz Sudanem. Negocjacje wspomnianych porozumień odbywały się pod auspicjami prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zobacz także: Media: USA i Rosja zwiększają swoje siły w Syrii

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply