„Administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie blisko współpracować z władzami Izraela w sprawach bezpieczeństwa, popierając też porozumienia normalizujące stosunki tego kraju z państwami arabskimi” – oświadczył w niedzielę Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

W sobotę Sullivan rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem Meirem Ben Szabatem. „Rozmawiano o szansach na wzmocnienie partnerstwa w najbliższych miesiącach, m.in. poprzez wykorzystanie sukcesu umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem” – władze USA poinformowały po rozmowie, w cytowanym przez agencję „Reuters” oświadczeniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Sullivan wystosował także zaproszenie do rozpoczęcia w najbliższej perspektywie strategicznego dialogu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd Izraela zaakceptował w niedzielę porozumienie o normalizacji stosunków z Marokiem, które zostało ogłoszone przez władze USA w grudniu 2020 roku. Porozumienie musi zostać jeszcze ratyfikowane przez Kneset. Także w niedzielę Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały o otworzeniu w Tel Awiwie swojej ambasady.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2020 roku w serii porozumień doszło do normalizacji stosunków między Izraelem i ZEA, Bahrajnem oraz Sudanem. Negocjacje wspomnianych porozumień odbywały się pod auspicjami prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zobacz także: Media: USA i Rosja zwiększają swoje siły w Syrii

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz