Parlament Europejski w podjętej w czwartek rezolucji zażądał wstrzymania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Jak czytamy na witrynie Parlamentu Europejskiego, w rezolucji podjętej w czwartek zażądano do wstrzymania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

PE wydał wezwanie w odpowiedzi na aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego po jego powrocie do Rosji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Parlament Europejski wzywa UE i jej państwa członkowskie do krytycznej oceny współpracy z Rosją na różnych platformach polityki zagranicznej oraz przy projektach takich jak Nord Stream 2, których ukończenie UE musi natychmiast przerwać” – głosi rezolucja. PE wzywa także do sankcjonowania „osób fizycznych i prawnych” zaangażowanych w decyzję o aresztowaniu i uwięzieniu Aleksieja Nawalnego.

„Sankcje należy również nałożyć na rosyjskich oligarchów związanych z reżimem, członków najbliższego otoczenia prezydenta Putina oraz rosyjskich propagandystów medialnych, którzy posiadają aktywa w UE i mogą tam obecnie podróżować. Dodatkowe środki ograniczające można by również zastosować w ramach nowego unijnego światowego systemu sankcji praw człowieka”.

Prawodawcy głosowali przeważającą większością głosów za niewiążącą rezolucją 581 za, 50 przeciw i 44 wstrzymujących się.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Europosłowie podkreślają również, że UE nie powinna już być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego bogactwa o niejasnym pochodzeniu.

Z myślą o nowej administracji w Waszyngtonie Parlament podkreśla, że ​​UE powinna wykorzystać zmianę, aby wzmocnić jedność transatlantycką „w ochronie demokracji i podstawowych wartości przed autorytarnymi reżimami”.

Rezolucja ostatecznie domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych w związku z jego powrotem do Rosji, czy to dziennikarzy, członków jego zespołu, czy też obywateli okazujących poparcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej Komisja Europejska podkreśliła, komentując wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma na celu połączenie połączenie rosyjskiego Wyborg i niemieckiego Greifswald, że nie leży to we wspólnym interesie Europy.

Komisja podkreśliła także, że wdrażanie polityki energetycznej UE leży zarówno w gestii instytucji unijnych, jak również poszczególnych państw członkowskich. Zwraca uwagę, że od wejścia w życie znowelizowanej dyrektywy gazowej UE w 2019 r. w Unii obowiązują jasne zasady, dotyczące wszystkich gazociągów, które łączą europejski rynek gazu z krajem trzecim oraz mają na celu zapobieganie preferencyjnemu dostępowi do rynku.

„Ponadto Komisja uważnie śledzi dostosowanie (prawa krajowego – red.) do dyrektywy. Niemcy notyfikowały o pełnym dostosowaniu, co ma znaczenie dla Nord Stream 2” – informuje KE. Dyrektywa gazowa UE, którą przywołuje KE zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Zmiana obejmuje także firmy spoza Wspólnoty, m.in. rosyjski Gazprom i budowlanego operatora gazociągu Nord Stream 2.

Kresy.pl/Parlament Europejski

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz