Reuters: Nawalny przeniesiony do surowszej izolatki

Czołowy rosyjski krytyk Kremla Aleksiej Nawalny podał w środę, że został przeniesiony do surowszego miejsca odosobnienia na następne sześć miesięcy – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, czołowy rosyjski krytyk Kremla Aleksiej Nawalny podał, że został przeniesiony do surowszego miejsca odosobnienia na następne sześć miesięcy. Opozycjonista ma być trzymany bez możliwości odwiedzin.

„Nie miałem żadnych wizyt przez 8 miesięcy, a wczoraj powiedziano mi, że zostanę przeniesiony do placówki odosobnienia na maksymalny możliwy okres 6 miesięcy” – powiedział Nawalny za pośrednictwem kanału na Twitterze prowadzonego przez jego współpracowników.

„Tam nie wolno odwiedzać. Oznacza to ponad rok bez wizyty. Nawet maniacy i seryjni mordercy odsiadujący wyroki dożywocia mają prawo do odwiedzin, ale ja nie”.

Sąd skazał Nawalnego na 9 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz grzywnę w wysokości 1,2 miliona rubli. Opozycjonistę uznano za winnego defraudacji funduszy zbieranych na działalność jego organizacji – Fundacji Walki z Korupcją, Fundacji Obrony Praw Obywateli, Sztabów Nawalnego – oraz na kampanię prezydencką w 2018 roku. Nawalny jakoby wykorzystał zgromadzone środki w kwocie prawie 2,7 mln rubli na zaspokajanie osobistych potrzeb i “ekstremizm”.

W tym samym procesie Nawalny został uznany winnym obrazy sądu podczas procesu o obrazę weterana wojennego.

Opozycjonista nie przyznawał się do winy i uznał proces za sfingowany. Jego obrona wnioskowała o uniewinnienie. Z kolei prokuratura domagała się dla Nawalnego 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

W czasie procesu świadek oskarżenia Wiktor Worożanko odwołał swoje zeznania przeciw Nawalnemu składane w śledztwie i oświadczył, że proces jest “absurdalny i wyreżyserowany”. Później świadek opuścił Rosję.

Po uznaniu za winnego, ale przed wydaniem wyroku, Nawalny odniósł się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę mówiąc, że „walka z tą wojną jest obowiązkiem każdego”.

Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu 2021 roku do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany pod zarzutem niewypełniania warunków zawieszenia wyroku w sprawie Yves Rocher. 2 lutego 2021 sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply