Hiszpański rząd rozważa przekazanie Ukrainie od 4 do 6 czołgów Leopard 2A4 – poinformowała w środę gazeta El Pais powołując się na własne źródła.

Hiszpańska gazeta El Pais poinformowała w środę, że rząd Hiszpanii rozważa przekazanie Ukrainie od 4 do 6 czołgów Leopard 2A4 Ostateczna liczba przekazanego sprzętu będzie zależała od stanu 53 czołgów znajdujących się w bazie magazynowej w Saragossie.

Wielkość pierwszej dostawy – 4 lub 6 Leopardów 2A4 – będzie również zależała od ich stanu technicznego.

Teraz Hiszpania aktywnie negocjuje z przemysłem możliwość przywrócenia sprzętu. Zaznacza się, że głównym celem „koalicji czołgów” jest jak najszybsze przekazanie Ukrainie pierwszego sprzętu, tak aby na wiosnę Siły Zbrojne Ukrainy dysponowały dwoma batalionami czołgów.

Hiszpania będzie też szkolić ukraińskie załogi. Planuje się, że okres wyniesie 2,5 miesiąca. W tym czasie nastąpi modernizacja sprzętu.

W piątek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ogłosiła, że czołgi podstawowe Leopard 2A4, które Hiszpania postanowiła przekazać Ukrainie, zostaną dostarczone Siłom Zbrojnym Ukrainy wiosną

Szkolenie ukraińskich załóg, które będą sterować tymi czołgami, odbędzie się również w Hiszpanii.

“Trzeba mieć na uwadze, że nie chodzi tylko o wysyłanie pojazdów, ale także o bardzo ważną pracę, jaką jest szkolenie załóg tych czołgów” – powiedziała minister obrony. Dodała, że dostawa czołgów mogłaby nastąpić już wiosną.

Robles wyjaśniła, że chodzi o Leopardy 2A4, które znajdują się w bazie w Saragossie i nie są obecnie używane przez hiszpańskie siły zbrojne. “Czołgi Leopard 2A4 są przechowywane w Saragossie, nie były używane od dłuższego czasu i będziemy sprawdzać, które z nich mogą zostać przekazane na Ukrainę” – powiedziała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w wypowiedzi dla japońskiego serwisu Nikkei Asia, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis odniósł się do kwestii ewentualnego przekazania przez Grecję Ukrainie czołgów Leopard 2. Oświadczył, że Grecy nie zamierzają dostarczać Ukraińcom tych pojazdów. Tłumaczył to koniecznością zapewnienia swojemu państwu możliwości obronnych.

Nie dostarczymy żadnych czołgów Leopard 2, z tego prostego powodu, że są nam absolutnie konieczne dla naszej postawy obronnej” – oświadczył grecki premier. Zaznaczył zarazem, że Grecja przekazała już Ukrainie znaczące wsparcie militarne, w tym bojowe wozy piechoty.

Zawsze dawaliśmy jasno do zrozumienia, że jesteśmy chętni do wspierania Ukrainy, ale nie kosztem naszych własnych zdolności obronnych” – dodał Mitsotakis. W kontekście napięć z Turcją twierdził zarazem, że nie obawia się o możliwość konfliktu.

Kresy.pl/El Pais

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply