Trump spotkał się z przywódcami państw bałtyckich

Donald Trump skrytykował Niemcy na spotkaniu z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

Prezydent USA spotkał się we wtorek w Białym Domu z prezydentami krajów bałtyckich. Spotkanie zorganizowano z okazji 100-lecia uzyskania niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię.

Jak pisze Polska Agencja Prasowa, tematem spotkania Trumpa z Dalią Grybauskaite, Raimondsem Vejonisem i Kersti Kaljulaid były kwestie bezpieczeństwa w Europie północno-wschodniej i działania Rosji wobec państw bałtyckich. Prezydenci poruszyli także temat reformy działania NATO i kwestię amerykańskich inwestycji w regionie. Kwestie gospodarcze omawiano także na szczycie gospodarczym z udziałem prezydentów państw bałtyckich, sekretarza ds. handlu Wilbura Rossa i przedstawicieli amerykańskiego biznesu.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Trump dziękował państwom bałtyckim za podniesienie wydatków na obronność i stawiał je innym krajom NATO za przykład zaangażowania z dzielenie się obciążeniami wynikającymi z sojuszniczych zobowiązań. Amerykański prezydent obiecywał, że USA będą utrzymywać swój kontyngent militarny w państwach bałtyckich. W tym kontekście gospodarz Białego Domu krytykował Niemcy za to, że „pompują miliardy do Rosji” inwestując w gazociąg Nord Stream 2. Przypominał przy tym, że Niemcy wydają na armię tylko 1 proc. swojego PKB.

Trump podkreślał konieczność osiągnięcia „energetycznej niezależności państw bałtyckich” co jego zdaniem można osiągnąć poprzez dostarczanie gazu skroplonego LNG z USA. Oferował pomoc techniczną w zapobieganiu cybeartakom.

Pytany o Rosję amerykański prezydent zapewniał, że „nikt nie jest bardziej twardy wobec Rosji” niż on. Przypomniał, że USA wydaliły największą liczbę rosyjskich dyplomatów po otruciu Siergieja Skripala. Powtórzył jednak, że prowadzenie dialogu z Rosją to „dobra rzecz”. Pytany, czy Rosja jest wrogiem, czy przyjacielem, odpowiedział dziennikarzom, że „to się okaże” i że „da znać”, kiedy będzie o tym wiedział.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite chwaliła Trumpa za wolę reformowania NATO i presję wywieraną na kraje NATO, które nie wydają co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Jak mówiła, w trakcie spotkania z Trumpem żartowała, że „czasem przy podejmowaniu decyzji potrzebne jest przywództwo, nawet nieprzewidywalne.” „I widzimy ten rodzaj przywództwa w prezydencie Trumpie” – mówiła Grybauskaite.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Współpraca z Rosją jest czymś dobrym

Kresy.pl / PAP / Baltic Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz