Rosyjska firma Konstanta, którą zarejestrowano 11 stycznia i która już dwa dni później otrzymała licencję banku centralnego Rosji, może zostać ubezpieczycielem gazociągu Nord Stream 2 – podał w poniedziałek rosyjski dziennik gospodarczy “Wiedomosti”.

Gazeta zwraca uwagę na bezprecedensowość tak szybkiego wydania licencji. Przeanalizowanie wymaganych przez bank centralny dokumentów trwa zwykle kilka tygodni. Tak szybkie wykonanie procedur “może oznaczać tylko jedno: Konstanta została utworzona po wstępnym uzgodnieniu z bankiem centralnym” – pisze portal insur-info.ru, powołując się na gazetę “Wiedomosti”.

Konstanta posiada kapitał zakładowy 500 mln rubli (ok. 6,7 mln USD). Adres, pod którym firma jest zarejestrowana, choć już nieaktualny, był taki sam, jak adres największego banku na zaanektowanym Krymie – Rosyjskiego Narodowego Banku Komercyjnego.

“Narzuca się wniosek, że nowa firma ubezpieczeniowa jest zawczasu przygotowywana do sankcji, co jest nieuniknione, jeśli wystąpi ona jako ubezpieczyciel Nord Stream 2” – ocenia gazeta.

Agencja Bloomberg poinformowała w sobotę, powołując się na osoby znające sprawę, pragnące zachować anonimowość, że Zurich Insurance Group AG podjęła decyzję o zaprzestaniu świadczenia usług ubezpieczeniowych związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Ma to związek z amerykańskimi sankcjami.

Z udziału w projekcie Nord Stream 2 wycofały się wcześniej: duńska firma konsultingowa Rambol oraz norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które po zakończeniu budowy miało wydać certyfikat dla gazociągu.

Rosyjscy komentatorzy sugerowali od jakiegoś czasu, że ubezpieczycielem gazociągu będzie firma z Rosji. Według źródeł “Wiedomosti” główni krajowi ubezpieczyciele odmówili współpracy z gazociągiem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Jak informowaliśmy, 11 grudnia 2020 r., po roku przerwy wznowiono budowę gazociągu Nord Stream 2, a rosyjska barka Fortuna przystąpiła do układania rury w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. 28 grudnia niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że prace te, na odcinku 2,6 km, zostały ukończone. Do ułożenia pozostało jeszcze 147 km rur na wodach duńskich.

insur-info.ru / bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply