Zurich Insurance Group AG podjęła decyzję o zaprzestaniu świadczenia usług ubezpieczeniowych związanych z gazociągiem Nord Stream 2. Ma to związek z amerykańskimi sankcjami – podał w sobotę Bloomberg powołując się na osoby znające sprawę pragnące zachować anonimowość.

Plany ubezpieczeniowe szwajcarskiego ubezpieczyciela obejmują budowę gazociągu Nord Stream 2. W związku z tym może ona stać się celem nowych sankcji USA, które godzą w firmy, które zapewniają certyfikację techniczną i ubezpieczenie tego projektu – pisze Bloomberg.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Rzecznik Zurich Insurance Group AG odmówił komentarza na ten temat zasłaniając się poufnością relacji z klientami. Jednocześnie zapewniono, że firma „zobowiązuje się w pełni przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów dotyczących sankcji”.

Zurich Insurance Group AG byłby trzecią firmą, która wycofałaby się w tym miesiącu z projektu Nord Stream 2. Perspektywa utraty dostępu do amerykańskiego rynku spowodowała już wycofanie się jednostki certyfikującej, norweskiego Det Norske Veritas Holding AS oraz duńskiej firmy inżynieryjnej Ramboll.

Jak zauważył Bloomberg, Zurich Insurance Group AG jest jednym z wielu ubezpieczycieli powiązanych z NS2. Według Duńskiej Agencji Energii NS2 może zwrócić się do innych ubezpieczycieli, w tym z Rosji, ponieważ nie ma ograniczeń co do pochodzenia firmy ubezpieczającej projekt.

Wcześniej z projektu NS2 wycofała się jeszcze jedna skandynawska firma, norweska DNV GL zajmująca się zarządzaniem ryzykiem i zapewnianiem jakości. Pod koniec listopada 2020 roku firma oświadczyła, że zawiesiła ona swoją pracę przy NS2.

CZYTAJ TAKŻE: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w przyjętej przez Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Jak informowaliśmy, 11 grudnia 2020 r., po roku przerwy wznowiono budowę gazociągu Nord Stream 2, a rosyjska barka Fortuna przystąpiła do układania rury w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. 28 grudnia niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że prace te, na odcinku 2,6 km, zostały ukończone. Do ułożenia pozostało jeszcze 147 km rur na wodach duńskich.

Kresy.pl / bloombergquint.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz