Boris Johnson po wizycie w Kijowie zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ​​120 pojazdów opancerzonych i systemy rakiet przeciwokrętowych, aby wesprzeć Ukrainę.

Wizyta Johnsona w Kijowie nie została wcześniej publicznie zapowiedziana.

„Premier udał się na Ukrainę, aby osobiście spotkać się z prezydentem Zełenskim, na znak solidarności z narodem ukraińskim” – przekazał rzecznik Downing Street.

W oświadczeniu po spotkaniu, Johnson oddał hołd „zdecydowanemu przywództwu prezydenta Zełenskiego oraz bohaterstwu i odwadze narodu ukraińskiego”.

„Dawałem dziś jasno do zrozumienia, że ​​Wielka Brytania niezłomnie stoi z Ukrainą w tej toczącej się walce i jesteśmy w niej na dłuższą metę” – powiedział Johnson.

Johnson potwierdził również dalsze wsparcie gospodarcze dla Ukrainy, podnosząc całkowite gwarancje kredytowe w Wielkiej Brytanii do 770 milionów funtów.

Johnson jest pierwszym członkiem kraju G7, który udał się do stolicy Ukrainy na rozmowy podczas konfliktu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell odwiedzili w piątek Ukrainę w celu rozmów z prezydentem Zełenskim, a w sobotę w Kijowie spotkał się z nim kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nalega na konieczność dostarczenia Ukrainie pocisków przeciwokrętowych, aby mogła chronić swoje wybrzeże przed ostrzałem z morza – podawał już w niedzielę Interfax, powołując się na The Times.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej zwrócił się do krajów zachodnich o dostarczenie Ukrainie rakiet przeciwokrętowych, w tym rakiet Harpoon, które są używane przez brytyjską marynarkę wojenną. Według gazety „urzędnicy amerykańscy jasno powiedzieli w zeszłym tygodniu, że kwestia ta jest omawiana przez członków NATO”.

Jak informowaliśmy, Wielka Brytania wyśle ​​Ukrainie kolejne 100 milionów funtów wsparcia wojskowego – dziś zapowiedziane wsparcie będzie do niego dodatkiem.

Johnson przekazał w piątek, że Wielka Brytania wyśle ​​wysokiej jakości sprzęt wojskowy do ukraińskich sił zbrojnych, w tym więcej zestawów przeciwlotniczych Starstreak, co zapowiedziane zostało już pod koniec marca przez szefa brytyjskiego sekretarza obrony.

Obiecał również 800 pocisków przeciwpancernych, precyzyjnie naprowadzaną amunicję oraz więcej hełmów, noktowizorów i kamizelek kuloodpornych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według portalu Ukraińska Prawda Wielka Brytania do tej pory dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym m.in. ponad 4 tys. zestawów rakiet przeciwpancernych NLAW.

Jak informowaliśmy, pod koniec marca agencja Associated Press podała, iż sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ujawnił, że „międzynarodowi sojusznicy Ukrainy” zgodzili się przekazać Ukrainie więcej pomocy wojskowej, w tym pojazdy opancerzone, artylerię dalekiego zasięgu i amunicję. Zdaniem Wallace’a artyleria dalekiego zasięgu będzie najlepszą odpowiedzią na zmianę taktyki rosyjskiej armii, która „okopuje się i zaczyna ostrzeliwać miasta artylerią”. Mówił też, że Ukraina „poszukuje także pojazdów opancerzonych niektórych typów, niekoniecznie czołgów”, mających być może „przeciwlotnicze zdolności”.

Jak podawaliśmy za „The Times”,  w grę może wchodzić przekazanie Ukrainie brytyjskich samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm AS-90, z lat 90. XX wieku. W ocenie źródeł gazety, z perspektywy państw Zachodu działa te są już jednak przestarzałe, w latach 2008-9 musiały przejść modernizację. Zgodnie z planem, w ciągu 10 lat mają zostać wycofane ze służby.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Boris Johnson chce przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe

W czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił inicjatywę ministra spraw zagranicznych UE Josepa Borrella, aby zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy o kolejne 500 mln euro. „Po szybkim zatwierdzeniu zwiększymy do 1,5 mld euro wsparcie, które UE już udziela Ukrainie w zakresie sprzętu wojskowego” – napisał Michel na Twitterze.

Na początku kwietnia Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów. Departament Obrony przekazał, że od objęcia urzędu przez Joe Bidena Stany Zjednoczone zainwestowały w bezpieczeństwo Ukrainy 2,3 miliarda dolarów. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekazano 1,6 miliarda dolarów pomocy.

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply