Szefowa KE: ponad 9 mld euro na pomoc dla Ukraińców

Zebraliśmy 9,1 mld euro dla Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją, a będzie więcej – ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

W sobotę w Pałacu na Wodzie w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, uczestniczyła w finale akcji poparcia dla Ukrainy, pod nazwą „Stand Up For Ukraine”. Obecny był na niej prezydent Polski, Andrzej Duda.

– Ukraina staje w obronie całego wolnego świata – podkreślił polski prezydent. Podziękował też szefowej KE za jej piątkową wizytę w Kijowie. – To dla nas, Polaków, bardzo ważne. Polska stawia czoła tej rosyjskiej wojnie.

 

Duda powiedział też, że „Ukraina staje dziś w obronie wolności całej Europy”, zaznaczając, że kraj ten w najbliższym czasie będzie potrzebował „nowego Planu Marshalla”.

Za pośrednictwem wideołącza głos zabrał też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Powiedział, że bohaterstwo ukraińskiej armii przełożyło się na straty armii rosyjskiej. – Odwaga Ukraińców jest chwalona przez inne kraje europejskie. Chciałbym, żeby było to podzielane przez wszystkich – mówił Zełenski. Wezwał też kraje Zachodu do nałożenia embarga na surowce z Rosji.

– Prosimy o wsparcie finansowe, prosimy o wsparcie dla ukraińskich emigrantów, dla 10 milionów osób, które przez Rosjan musiały opuścić swoje domy – mówił Zełesnki. – Brońcie Ukrainy, zostańcie przy wolności – apelował.

Ursula von der Leyen wspomniała m.in. o swojej wizycie w Buczy pod Kijowem. – Nie znajduje słów, aby wyjaśnić potworności, które widziałam. Te najpotworniejszą twarz armii Putina, która terroryzuje ludzi i mam tyle podziwu dla naszych bohaterskich, ukraińskich przyjaciół, którzy toczą naszą walkę, w której oni trwają – powiedziała szefowa KE. Jej zdaniem Ukraińcy walczą nie tylko o swoją suwerenność, ale o to, czy zatriumfuje “człowieczeństwo, czy też przerażające zniszczenie będzie jedynym rezultatem”.

Szefowa KE poinformowała też, że w czasie akcji „Stan Up For Ukraine” zebrano 9,1 mld euro. Dodała, że tych pieniędzy będzie jeszcze więcej.

„A jak bomby przestaną spadać, pomożemy narodowi Ukrainy odbudować ich kraj” – napisała na Twitterze po zakończonej konferencji.

Czytaj także: KE z funduszy dla Polski potrąciła 69 mln euro

Interia / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply