Pracujemy nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju – oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Poinformowała, że chodzi zarówno o amerykańskie uzbrojenie, jak i sprzęt od innych sojuszników.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego Psaki zadekalrowała: “Pracujemy nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii, o które ostatnio się zwracali w rozmowach między naszymi rządami”. “Pracujemy nad tym, by dostarczyć im artylerię ze składów USA, ale też, by umożliwić transfer od innych sojuszników i partnerów, tak jak zrobiliśmy to z S-300” – dodała.

Rzeczniczka Białego Domu nie sprecyzowała, o jaki system chodzi. Podkreśliła jednak, że przedstawiciele USA i Ukrainy odbyli niedawno szczegółową rozmowę. Dotyczyła on uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.

Podkreśliła, że zbliżająca się ofensywa Rosji na wschodzie Ukrainy będzie, w ocenie USA, długa i brutalna. Dodała, że Rosja będzie prawdopodobnie kontynuowała także ostrzał ukraińskich miast.

Przypomnijmy, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300. Prezydent USA Joe Biden i sekretarz obrony Lloyd Austin ogłosili w piątek, że w zamian Stany Zjednoczone dostarczą na Słowację system obrony powietrznej Patriot.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w piątek, że w ramach zatwierdzonej do tej pory pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger. Dostarczono także “setki” dronów kamikadze Switchblade oraz kierowane laserowo rakiety. Od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów.

W czwartek gen. Mark Milley, najwyższy rangą żołnierz amerykański przekazał, że Ukraina otrzymała 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej od USA i innych sojuszników.

Zobacz także: Głównodowodzący ukraińskiej armii chwali się bronią przeciwko dronom

whitehouse.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply