Prezydent USA Joe Biden i sekretarz obrony Lloyd Austin ogłosili w piątek, że Stany Zjednoczone dostarczą na Słowację system obrony powietrznej Patriot. Decyzja ma związek z przekazaniem przez Słowację na Ukrainę systemu obrony przeciwlotniczej S-300.

Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent Wołodymyr Zełenski – oświadczył prezydent USA Joe Biden, cytowany przez portal The Hill. “Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację” – zadeklarował. Oznacza to, że na Słowacji będą cztery baterie systemu Patriot – przekazał minister obrony Słowacji Jaroslav Naď.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że amerykańskie dowództwo europejskie przeniesie system rakiet Patriot na Słowację „w nadchodzących dniach”. “Nie ustalono jeszcze, jak długo bateria obsługiwana przez amerykańskich żołnierzy będzie stacjonować na Słowacji, ponieważ prowadzimy z Bratysławą rozmowy na temat bardziej stałych rozwiązań dotyczących obrony powietrznej” – dodał.

Jak podawaliśmy, premier Słowacji Eduard Heger potwierdził w piątek, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300. Hager poinformował, że system został przekazany na prośbę Ukrainy w celu samoobrony zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie zauważył, że udostępnienie systemu „nie oznacza, że ​​Republika Słowacka staje się częścią konfliktu zbrojnego na Ukrainie”.

Na Słowacji są dwie baterie Patriot z Niemiec, jedną dostarczyli Holendrzy, czwarta będzie z USA.

Zobacz także: USA wysyłają do Polski systemy Patriot

Przypomnijmy, że Rosja groziła, że zaatakuje potencjalne łańcuchy dostaw systemów obrony przeciwlotniczej S-300 na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wszelkie dostawy broni na Ukrainę zostaną uznane przez Rosję za „uprawniony cel”.

Zobacz także: Biały Dom: Przekazaliśmy na Ukrainę 5 tys. Javelinów i 1,4 tys. Stingerów

thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply