USA wysyłają do Polski systemy Patriot

Według oficjalnego komunikatu, dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot mają zostać przeniesione do Polski na polecenie szefa Pentagonu i na wniosek strony polskiej.

Informację na ten temat przekazał we wtorek w nocy rzecznik dowództwa sił USA na Europę, kpt. Adam Miller. Według niego, rakietowe systemy obrony powietrznej Patriot mają trafić do Polski na wniosek strony polskiej.

„Zgodnie ze wskazaniem Sekretarza Obrony i na zaproszenie ze strony naszych polskich sojuszników, generał Wolters, dowódca Europejskiej Dowództwa USA polecił amerykańskiej armii na teatrze Europa i Afryka [US Army Europe and Africa] przemieścić dwie baterie Patriot do Polski” – czytamy w oświadczeniu amerykańskiego dowództwa, cytowanego przez CNN.

Jest to rozważny środek ochrony sił, który stanowi podstawę naszego zaangażowania na rzecz artykułu 5. [Paktu Północnoatlantyckiego – red.] i w żaden sposób nie będzie wspierał jakichkolwiek operacji ofensywnych” – napisano w oświadczeniu. Zawiera ono odniesienie do artykułu, który stanowi, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich członków.

Każdy krok, który podejmujemy, ma na celu powstrzymanie agresji i uspokojenie naszych sojuszników” – zaznaczono.

Stacja CNN podawała wcześniej, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie systemów Patriot swoim sojusznikom w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Z podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA, Victoria Nuland, mówiła o tym, że broń ta może trafić do Polski.

O sprawie poinformował też dziennikarz stacji Fox News, Lucas Tomlinson.

 

Część mediów zwraca uwagę, że decyzja Waszyngtonu zapadła niedługo po tym, jak Pentagon odrzucił propozycję bezpłatnego przekazania Stanom Zjednoczonym polskich myśliwców MiG-29 do amerykańskiej bazy w Rammstein. W domyśle, maszyny te miałyby później zostać przekazane stronie ukraińskiej.

Czytaj więcej: „Nie do zaakceptowania” – Pentagon o propozycji Polski w sprawie MiG-ów

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów PATRIOT. System będzie jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju.

Zobacz też: Systemy Patriot w Polsce do końca 2022 roku

CNN / Anadolu  / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply