W ramach zatwierdzonej do tej pory pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger – oświadczyła  w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostarczono także „setki” dronów kamikadze Switchblade oraz kierowane laserowo rakiety. Od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów.

Rzeczniczka przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów. Od początku prezydentury Joe Bidena to kwota 2,3 mld USD.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pomoc objęła m.in. 5 tys. przenośnych kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin oraz 7 tys. innych pocisków przeciwpancernych, 1,4 tys. Stingerów, „setki” dronów kamikadze Switchblade, 7 tys. sztuk broni strzeleckiej, ponad 50 mln sztuk amunicji, drony rozpoznawcze Puma, cztery radary przeciwartyleryjskie i cztery radary przeciwmoździerzowe, pojazdy opancerzone Humvee, systemy noktowizyjne i celowniki termowizyjne, zabezpieczone systemy komunikacji, usługi komercyjnych zdjęć satelitarnych, 45 tys. zestawów kamizelek kuloodpornych i hełmów, sprzęt ochronny do usuwania materiałów wybuchowych oraz zaopatrzenie medyczne – podano na stronie Departamentu Obrony USA.

Psaki podkreśliła, że USA dodatkowo współpracują z sojusznikami w sprawie przekazywania broni z epoki Związku Sowieckiego, jak m.in. systemy S-300, które wysłała na Ukrainę Słowacja w zamian za stacjonowanie na jej terytorium amerykańskiego systemu Patriot.

W czwartek gen. Mark Milley, najwyższy rangą żołnierz amerykański przekazał, że Ukraina otrzymała 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej od USA i innych sojuszników.

Informowaliśmy, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken poinformował we wtorek o zatwierdzeniu natychmiastowej wypłaty do 100 mln dol. na dodatkowe systemy przeciwpancerne dla Ukrainy. Decyzja zapadła w związku z doniesieniami o zbrodniach w Buczy.

W oficjalnym komunikacie Departamentu Stanu USA, sekretarz Antony Blinken zaznaczył, że wypłata potrzebnych środków w kwocie do 100 mln dol. ma zaspokoić „pilne zapotrzebowanie Ukrainy na dodatkowe systemy przeciwpancerne”. Zaznaczył, że to już szóste tego rodzaju działanie od sierpnia 2021 roku.

defense.gov / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz