Ukraina otrzymała 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej od USA i innych sojuszników – przekazał w czwartek gen. Mark Milley, najwyższy rangą żołnierz amerykański.

Generał Milley poinformował, że Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych i innych krajów 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej – podaje agencja Reuters. Podkreślił, że wspomniana pomoc pozwoliła Ukrainie powstrzymać Rosję „przed zdobyciem przewagi w powietrzu, która wspomogłaby postęp ich wojsk lądowych”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ukraińcy są nam bardzo wdzięczni, wyjątkowo wręcz wdzięczni” – stwierdziła amerykański wojskowy.

Generał Milley pełni funkcję przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Informowaliśmy, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken poinformował we wtorek o zatwierdzeniu natychmiastowej wypłaty do 100 mln dol. na dodatkowe systemy przeciwpancerne dla Ukrainy. Decyzja zapadła w związku z doniesieniami o zbrodniach w Buczy.

W oficjalnym komunikacie Departamentu Stanu USA, sekretarz Antony Blinken zaznaczył, że wypłata potrzebnych środków w kwocie do 100 mln dol. ma zaspokoić „pilne zapotrzebowanie Ukrainy na dodatkowe systemy przeciwpancerne”. Zaznaczył, że to już szóste tego rodzaju działanie od sierpnia 2021 roku.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w czwartek inicjatywę szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, aby zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy o kolejne 500 mln euro.

„Po szybkim zatwierdzeniu zwiększymy do 1,5 mld euro wsparcie, które UE już udziela Ukrainie w zakresie sprzętu wojskowego” – napisał Michel na Twitterze.

Zobacz także: Pierwsze pojazdy opancerzone Bushmaster wysłane na Ukrainę [+FOTO/VIDEO]

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz