Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą udali się do Kijowa na spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – przekazała w środę rano Kancelaria Prezydenta.

Naszym celem jest wsparcie Prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie – podkreślił Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który wraz z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem towarzyszy Prezydentowi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Zełenski nie chce spotkać się z prezydentem Niemiec

„Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo” – podkreślił Kumoch.

W piątek wizytę w Kijowie złożyła szefowa KE Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Przewodnicząca Komisji wręczyła prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by KE mogła przedstawić formalnie Radzie Europejskiej opinię w kwestii uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

Kijów odwiedził także w ubiegłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Brytyjski premier ogłosił po spotkaniu z Zełenskim, że jego kraj przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych oraz pociski przeciwokrętowe.

Do Kijowa udali się w połowie marca premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

prezydent.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz